ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:28

Uzmanlar, İslam sanatındaki geometrik desenleri masaya yatırdı


Ümraniye Belediyesi ve İstanbul Tasarım Merkezi’nin birlikte düzenlediği 1. Uluslararası İslam Sanatı’nda Geometrik Desenler Çalıştayı başladı. ABD, Hollanda, İngiltere, Fransa, İran, Dubai ve Türkiye'den katılan uzmanlar eşliğinde, panelden sempozyuma, sergiden görsel sunumlar ve kültürel gezilere kadar birçok etkinlikler yapılacak.

Açılış konuşmasını yapan 1. Uluslararası İslam Sanatı’nda Geometrik Desenler Çalıştayı Koordinatörü Hüseyin Şen, "Bugün tarihi ve mutlu bir gün. İslam dünyasının beşiği olan Türkiye’de, birkaç yıldır planlanan hayali ilk kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu hayalin gerçekleşmesinde başta ev sahipliği yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve ekibine, Ensar Vakfı’na ve İstanbul Tasarım Merkezi’ne sonsuz teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Av. İsmail Cenk Dilberoğlu, "Ortaklaşa düzenlediğimiz çalıştayda duymuş olduğum heyecan ve mutluluğu ifade etmek istiyorum. Bu program 2 yıldır yoğrulan ve bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz bir proje. İnşallah bunun ikincisi birincisinden daha nitelikli ve daha güzel olacak. Ben uluslararası tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından uzmanlar, İslam sanatındaki geometrik desenler ile nasıl tanıştıkları hakkında bilgiler vererek geometrik desenler üzerine gerçekleştirmiş oldukları çalışmalarına değindi. Öğleden sonra devam eden panelde de İslam sanatında geometrik desenlerin nasıl meydana geldiği hakkında örnekler sunarak bilgi veren uzmanlar, kendi alanlarında desenlere hangi bakış açıları ile baktıklarını da aktardı. 29 Eylül’e kadar sürecek olan çalıştay, Osmanlı Mimarisi'nin yerinde incelenmesi adına Edirne gezisi ile son bulacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER