ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ekim 2014 Cumartesi 13:56

Uzaydan atladı, ses duvarını kırdı

Uzaydan atladı, ses duvarını kırdı

Google'un üst düzey yöneticisi Alan Eustace, 41 kilometre yükseklikten atlayarak, yeni bir rekora imza attı.


New Mexico eyaletinin Roswell kasabasında helyum dolu bir balonla 41 km yüksekliğe çıkan 57 yaşındaki Eustace, giydiği özel uzay giysisi sayesinde sorun yaşamadan yere ulaşmayı başardı. Eustace'ın, paraşütünü açmadan önce 4,5 dakika süren serbest düşüşünde saatte 1322 kilometre hıza eriştiği bildirildi.

Paragon Space Development şirketi tarafından geliştirilen projenin, Stratosfer ile ilgili yapılacak araştırmalara yardımcı olacağı belirtiliyor.

Eustace'in başarısından önce dünya rekoru, Ekim 2012'de 39 kilometreden atlayan Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner'e aitti. Baumgartner'in dünya tarafından izlenen atlayışına rağmen, Eustace üç yıl boyunca üzerinde çalıştığı projesini gizli tuttu.

Üç yıl gizli çalıştı

Eustace'in eriştiği maksimum yükseklik ilk olarak 41.424 kilometre olarak ölçülse de, Dünya Hava Sporları Fedesrasyonu'na 41.419 km olarak sunuldu.

Eustace'in başarısından önce dünya rekoru Ekim 2012'de 39.045 metreden atlayan Felix Baumgartner'e aitti. Baumgartner'in dünya tarafından izlenen atlayışına rağmen, Eustace üç yıl boyunca üzerinde çalıştığı projesini gizli tuttu. Eustace ayrıca, stratosfere Baumgartner gibi bir kapsül kullanmadan çıktı.

New York Times, Eustace'in 2011'de atlayış fikrini aklına koymasının ardından Biosphere 2 adlı bir uzay projesiyle bağlantı kurduğunu ve Baumgartner'den daha kolay bir atlayış yapmayı hedeflediğini belirtti. Eustace'in stratosferde hayatta kalmasını sağlayan yaşam destek ünitesi ise Paragon Space Development firması tarafından geliştirildi.

Kıdemli bir pilot ve paraşütcü olarak bilinen Eustace'in, atlayış için 2002'den bu yana çalıştığı Google'ın destek teklifini reddettiği belirtildi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER