ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2014 Çarşamba 09:09

Uzay üssü gibi fakülte kuruluyor

Uzay üssü gibi fakülte kuruluyor

Hacettepe Üniversitesi'nin (HÜ) Beytepe Kampusu'nda kuracağı yeni tıp fakültesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onay verdi


Bugün Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla, Beytepe Kampusu'nda 420 bin metrekare alana sahip, birbirinden geçişli 10 bloklu yeni bir tıp fakültesi inşa edilecek. Yılda 1 milyon hastaya hizmet verecek fakültenin, kuruluş maliyeti ise 2 milyar TL olacak.

Hacettepe Üniversitesi, Beytepe Kampüsü'nde yeni bir tıp fakültesi kuruyor. Milliyet'in haberine göre üniversitenin kuruluşuna ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak bugün yürürlüğe girdi. İngilizce dilinde uluslarası eğitim verecek hacettepe Beytepe Tıp Fakültesi'nin 2015 yılında tamamlanması bekleniyor.

Öğretim üyelerinin üçte biri Sıhhiye'den Beytepe'ye

"21. yüzyılın tıp fakültesi" olarak planlanan HÜ Beytepe Tıp Fakültesi'nde, son teknolojiyle tanı ve tedavi cihazları kullanımının yanı sıra hastalara deneyimli öğretim üyeleriyle hizmet verilecek. Fakültenin akademik kadrolarının üçte biri mevcut öğretim üyelerinden sağlanacak. Diğer öğretim üyelerinin temini ise zaman içerisinde gerçekleştirilecek.

Laboratuvarları 4 milyon kişiye hizmet verecek

Yeni tıp fakültesinde, yılda 500 bin hastaya radyolojik tetkik yapmak üzere radyografi cihazı, konvansiyonel tetkikler için kullanılan floroskopi tetkik odası, ultrasonografi cihazı, MRG cihazı, multidedektör BT cihazı, mamografi cihazı, kemik dansitometri cihazı, vasküler radyoloji biriminde ise anjiyografi cihazları yer alacak. Tam otomatik sistemlerle çalışacak bir kemoterapi ünitesi kurulacak. Merkezde, modern endoskopik tetkikler uygulanabilecek; elektron mikroskobi, flow-sitometri, immünhistokimyasal ve patolojik tetkikler yapılabilecek. Türkiye'nin 16. robotik cerrahi ünitesi de yeni kurulan Beytepe Tıp'ta hizmet verecek. Fakültede, yılda 4 milyon hastaya hizmet verecek modern cihazlarla donatılmış laboratuvarlar kurulacak.

Yılda 1 milyon hastaya poliklinik hizmeti

Polikliniklerde yılda 1 milyon hasta hizmet alacak. Amfiler, sınıflar, bilgisayar destekli eğitim laboratuvarları kurulacak. Aynı anda 300 kişiye okuma odalarıyla hizmet sunabilecek bir kütüphane inşa edilecek. Fakülte kampusuna, 600 kişinin konaklayabileceği yurtlar, aynı anda 2 bin kişinin yemek yiyebileceği kafeterya ve restoranlardan oluşan sosyal tesisler ile en büyük salonu bin 600 kişilik olacak modern bir kongre ve kültür merkezi yapılacak.

Maliyeti 2 milyar TL

Fakülte, 420 bin metrekarelik kampus alanında birbirinden geçişli 10 blok halinde yapılacak. Tesisleri Türkiye'de ilk olacak fakültenin maliyeti ise 2 milyar TL olacak.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER