ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ekim 2014 Cuma 13:52

Uyuşturucunun dışını hayvan dışkısı ile kaplamışlar

Uyuşturucunun dışını hayvan dışkısı ile kaplamışlar

Ele geçirilen uyuşturucu maddenin değeri 1 Milyon 800 Bin TL değerinde olduğu tespit edildi.


Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından uluslararası işbirliği kapsamında edinilen bilgiler doğrultusunda takibe alınan bir araç ve sürücüsü, İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından yurt dışına çıkış yapmak üzere iken yakalandı. 22 paket içerisinde yaklaşık 16 kg (91 bin adet) uyuşturucu maddeye ve uyuşturucu naklinde kullanılan araca el konuldu. Ele geçirilen uyuşturucu maddenin değeri 1 Milyon 800 Bin TL değerinde olduğu tespit edildi.

Türkiye'den Yunanistan'ın Sakız Adasına gitmek üzere Çeşme Gümrük Sahasına gelen, sürücülüğünü Norveç uyruklu şahsın yaptığı binek otomobil Gümrük Sahasına girişi sonrasında Gümrük Muhafaza ekiplerince izlemeye alındı. X-Ray taramasında aracın çeşitli bölgelerinde yoğunluk tespit edildi. Arama alanına alınan araca Narkotik Dedektör Köpekleri Pchyo ve Jackie de X-ray cihazında yoğunluk tespit edilen bölgelere tepki verdi.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin yapmış olduğu detaylı aramada; aracın alt kısımdaki boşluklarda ve torpidonun arka kısmında poşetler içerisinde haplar görüldü. Gizli bölmelerden çıkarılan poşetlerin üzerinin bantlarla ve karbon kağıtla sarıldığı, poşetlerinin dışının ise hayvan dışkısı olduğu tahmin edilen madde ile kaplandığı belirlendi.

Yapılan tespit ve sayımda toplam 22 paket içerisinde yaklaşık 16 kg (91 bin adet) uyuşturucu maddeye ve uyuşturucu naklinde kullanılan araca el konuldu. İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Muhafaza Müdürlüğünde kullanılan uyuşturucu madde test kiti ile yapılan ön analizde hapların uyuşturucu maddelerden Metamfetamin olduğu uyarısı verdiği görüldü.

Aracın ele geçirilmesinin ardından ulusal ve uluslararası hızlı bilgi değişimi sayesinde bu işin koordinesini yapan ve elebaşı olan kişi ve şebekesinin Norveç'te yakalanmaları sağlandı.

Yapılan çalışmalar sonunda, kaçakçılık suçu ile ilgili olarak Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen Norveç Uyruklu şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak İzmir Kapalı Cezaevine gönderildi.


KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER