ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 14:09

Uyuşturucumetre uygulaması İzmir'de başladı

Uyuşturucumetre uygulaması İzmirde başladı


İzmir Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, sürücülere uyuşturucu denetimi yaptı. 7 dakikalık testle sürücünün uyuşturucu kullanıp kullanmadığı anlaşılacak. Uygulama kapsamında cihazın verdiği sonuçlara göre uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücünün ehliyetine 5 yıl süreyle el koyulacak ve 3 bin 741 lira para cezası kesilecek.

İstanbul’da başlatılan uyuşturucumetre uygulaması, bugünden itibaren üçüncü pilot il olan İzmir’de de hayata geçirildi. Trafik polisleri artık alkolün yanısıra uyuşturucu kontrolü de yapacak.

SONUÇ 7 İLE 10 DAKİKA ARASINDA ÇIKIYOR

Cihazın Amerikan yapımı olduğunu söyleyen firma yetkilisi Sertan Ayçiçek, 27’den fazla uyuşturucu maddeyi, insan ağzıyla temasta bulunmaksızın hızlı ve kolay bir şekilde tespit ettiğini belirtti: “Tüpün içine alınan tükürük numunesini kabın içerisine koyuyoruz. Bu numuneleri kitlere damlatıyoruz. Sonra da makineden bilgileri girip tespit ediyoruz.” Üç gün önce alınan uyuşturucuyu tespit edebildiklerini belirten Ayçiçek, sonucun 7 ile 10 dakika arasında çıktığını dile getirdi.

İzmir’in, İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü pilot il olduğunu ifade eden Trafik Denetleme Şube Müdürü Semih Kök ise, “Ankara ve İstanbul’da test çalışmaları yapıldı. İlimizde de test aşamasına başladık. Cihazın verdiği sonuçlara göre uyuşturucu kullandığı tespit edilen şahıslara 3 bin 741 lira para cezası uygulanıyor, ehliyetine 5 yıl süreyle el koyuluyor.” dedi.

Uygulamada, bir taksi şoföründen alınan örnek incelendi, herhangi bir uyuşturucu madde kullanmadığı ortaya çıktı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER