ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 10:23

Uyuşturucu internetten bulaşıyor


Bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, yaşamımızın her alanına getirdiği kolaylıkların yanında, suç işleyen kişiler için de yeni suç yöntemleri üretmede kolaylık sağlıyor. Bu bağlamda internetin zaman ve mekân kısıtlamalarını azalttığı ve uyuşturucu kullanımında yeni model ve trendlerin coğrafi sınırları hızla aşmasına imkan sağladığı tespit edildi. Ocak 2010'da 170 olan online dükkan sayısı, Ocak 2012'de 693'e yükseldi. 2005 ve 2011 yılları arasında, Erken Uyarı Sistemi kapsamında 164 yeni psikoaktif madde resmi olarak bildirilirken; 2011 yılında rekor sayıda 49 tane yeni madde Avrupa'da ilk defa belirlendi.

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi (EMCDDA) tarafından aralarında Türkiye'nin de bulunduğu hazırlanan 30 Avrupa ülkesinden temin edilen verilerle hazırlanan '2012 Yıllık Raporu'nda dikkat çekici bilgiler yer alıyor. Rapora göre kullanılan maddeye bağlı olmaksızın, enjeksiyon yoluyla uyuşturucu kullanımı, aralarında HIV ve Hepatit C'nin de yer aldığı bulaşıcı hastalıkların yayılmasında önemli bir taşıyıcı.

Uyuşturucu kullanımı, Avrupa'daki genç nüfus arasındaki sağlık problemlerinin ve ölümlerin ana nedenlerinden birisi. Son 10 yıldır Avrupa'da yaklaşık her saatte bir aşırı dozdan ölüm meydana geliyor. Aşırı dozdan ölümlerin en önemli nedeni, afyon ve türevi uyuşturucu kullanımı. Yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa'da her yıl 10 bin-20 bin opiyat kullanıcısının öldüğü tahmin ediliyor.

Yeni psikoaktif maddeler, Avrupa'da son yıllarda görülmemiş bir hızda geniş çapta bulunabiliyor. 2005 ve 2011 yılları arasında, Erken Uyarı Sistemi kapsamında 164 yeni psikoaktif madde resmi olarak bildirildi. 2011 yılında rekor sayıda yeni madde 49 tane Avrupa'da ilk defa tespit edildi. Öncesinde 2009 yılında 24 ve 2010 yılında 41 yeni maddeye rastlandı.

693 TANE ONLİNE DÜKKAN VAR

Avrupa illegal uyuşturucu pazarında görülmeye başlayan yeni psikoaktif maddelerin büyük çoğunluğunun, Avrupa dışında, Çin ve daha az boyutta Hindistan'da sentezlendiği rapor edildi. ABD ve Avrupa'da 'banyo tuzu' veya 'gübre' adı altında satılan pek çok ürün, yeni psikoaktif madde içeriyor.

İnternet, zaman ve mekân kısıtlamalarını azalttı ve uyuşturucu kullanımında yeni model ve trendlerin coğrafi sınırları hızla aşmasına imkan sağladı. Yeni psikoaktif maddelerin online bulunabilirliği EMCDDA tarafından internet araştırmaları yoluyla düzenli olarak izleniyor. En az bir AB üyesi ülkedeki kullanıcılara psikoaktif madde veya ürün sunan online dükkanların sayısı artmaya devam ediyor. Ocak 2010'da 170 ve Ocak 2011'de 314 online dükkan tespit edilirken; bu sayı Ocak 2012'de 693'e yükseldi.

Avrupa'da en popüler ve en fazla kullanılan madde esrar iken; önceki yıllara göre daha çok sentetik uyuşturucu çeşidi görülmeye başlandı. Kokain, toplam rakamlara bakıldığında Avrupa'da en yaygın kullanılan uyarıcı. Ancak en son veriler popülaritesinin düşme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Eroin ise son yıllarda Avrupa'da daha az bulunabilir oldu. Bazı ülkelerde yerini fentanil ve buprenorfin gibi sentetik opiyatların yanı sıra metamfetamin, katinonlar ve benzodiazepinler gibi diğer maddelere bırakmaya başladı. Rapora göre damar içi madde kullanımı da düşme eğiliminde, fakat hala ciddi bir halk sağlığı sorunu.

472 BİN KİŞİ TEDAVİ İÇİN BAŞVURDU

Avrupa'da öğrenciler arasında, başlıca uyuşturucu maddelerin kullanım düzeyi stabil durumda veya düşme eğiliminde. 2010 yılında yaklaşık 472 bin kişi tedaviye başvurdu. Bunların yüzde 38'ini (178 bin) hayatlarında ilk defa uyuşturucu tedavisi görenler oluşturuyor. Tedavi başvuruları en çok eroin, esrar ve kokain için yapıldı. 2007 yılından itibaren esrar tedavisi talebinde büyük bir artış gözlendi.

2010 yılında Avrupa ülkelerinin pek çoğunda, uyuşturucu kullanma veya kullanmak için uyuşturucu bulundurma suçları uyuşturucu suçlarının büyük çoğunluğunu oluşturmaya devam ediyor. İspanya, Fransa, Macaristan, Avusturya ve Türkiye en yüksek oranları (yüzde 85-93) raporlaştırdı. 2005 ve 2010 arasında, Avrupa'da uyuşturucu kullanma suçlarında tahmini yüzde 19, kaçakçılık suçlarında ise yüzde 17 civarında bir artış oldu.

TOZ ESRAR ÜRETİMİNDE AFGANİSTAN, FAS'IN YERİNİ ALDI

EMCDDA tarafından yapılan son analizlere göre, Rusya ve İsviçre'de Avrupa'da bulunan kubar esrarın kaynağı olarak zikrediliyor. İlave olarak Arnavutluk ve daha az ölçüde Kosova, Makedonya ve Sırbistan da merkez ve güneydoğu Avrupa'da yakalanan kubar esrarın önemli kaynak ülkeleri arasında yer alıyor. Son araştırmalar Afganistan'ın, dünyanın en büyük toz esrar üreticisi olarak Fas'ın yerini aldığını işaret ediyor. Afganistan'da üretilen toz esrarın bir kısmı Avrupa'da satılıyor. Fas ise bu uyuşturucu için Avrupa'nın ana tedarik ülkesi.

Kubar esrar yakalamaları 2005-2010 yılları arasında Avrupa Birliği'nde stabil kalmasına rağmen, Türkiye'de bu süreçte yakalamalar 4 katına çıktı. Türkiye'nin de yer aldığı 30 Avrupa ülkesinin üçte ikisinde kubar esrar, üçte birinde ise toz esrar kullanılıyor.

2010 yılında dünya genelinde 3,8 ton ecstasy yakalandı. Aynı yıl, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30 Avrupa ülkesinde ise 9 bin 300 olayda toplam 3,9 milyon tablet ecstasy ele geçirildi. Bunun 1,6 milyonunu Türkiye ve Fransa yakaladı. Türkiye, eroin yakalamalarında toplam yakalamanın üçte ikisini (12,7 ton) yaparak ilk sırayı aldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER