ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:39

Üyelik için hükümet kur


Arap Birliği, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'ndan (SMDK) geçici üyelik için ''yürütme kurulu'' oluşturmasını istedi.
     Mısır'ın başkenti Kahire'de 139'uncusu düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi.
     Sonuç bildirisinde, SMDK'dan, ''Arap Birliği'nde askıya alınan Suriye üyeliği yerine, ülkede seçimler yapılana kadar, geçici üye olmasının önünün açılması için yürütme kurulu oluşturması'' talep edildi.
     Suriye halkının tek meşru temsilcisinin SMDK olduğu belirtilen bildiride, Suriye'nin yeniden inşası için BM'de uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısı da yapıldı.
     Dışişleri Bakanları Toplantısı'na başkanlık eden Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile düzenlediği basın toplantısında, SMDK'nın Suriye halkının tek meşru temsilcisi olduğunu vurguladı. BM ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin Suriye krizine siyasi çözüm bulma görevini sürdüreceğini kaydeden Amr, siyasi çözüm ile barışçıl çözüm arasında fark olduğunu belirtti.
     Amr, ''Esed'in füzeleriyle halkını bombalamasının ardından barışçıl çözümden söz etmenin hayalperestlik olduğuna'' işaret ederek, siyasi çözümden söz ettiklerini ve Esed güçlerinin askeri güçle siyasi bir çözüm modeli dayatmasını istemediklerini dile getirdi.
     Amr ayrıca, Suriye krizinin çözümünde ilk sorumlunun Arap ülkeleri olduğunu, bunun son iki yılda açıkça görüldüğünü ancak sorunun Suriye rejiminin uzlaşmaz tavrından kaynaklandığını ifade etti.
     Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi ise ''Suriye'de şu ana kadar bir umut ışığı yok'' dedi. Arabi, 2011 yılı Haziran ayında yayımlanan Cenevre bildirisine dikkati çekerek, uluslararası toplum ve BM Güvenlik Konseyi'nin henüz uzlaşamadığını kaydetti.
    
     -Arap Birliği'nden Filistin'e ''tam üyelik verilmesi'' çağrısı-
    
     Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı sonuç bildirisinde, BM Güvenlik Konseyi'ne ''Filistin'in BM'de tam üyeliğinin kabulü için gerekli tavsiye kararının bir an önce alınması'' çağrısı yapıldı.
     BM nezdinde Filistin'e ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü verilmesi kararından duydukları memnuniyeti dile getiren Arap dışişleri bakanları, oylamada ''evet'' oyu kullanan bütün ülkelere teşekkür etti.
     Bildiride, Filistin'in ''gözlemci devlet'' statüsü kazanmasının Filistin'i uluslararası alanda İsrail işgali altındaki bir devlet olarak tanınması anlamına geldiği görüşü savunularak, uluslararası toplumun bu işgale son vermesi gerektiği ve Filistin-İsrail uzlaşı görüşmelerinin yeniden başlamasında BM kararlarının uygulanmasının esas alınmasının zorunlu olduğu ifade edildi.
     Arap Birliği ayrıca, Filistin-İsrail uzlaşı görüşmeleri için üzerinde ittifak edilen bir zaman belirlenmesini, İsrail'in yerleşim birimi faaliyetlerini durdurmasını, İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinliler ile Arapların serbest bırakılmasını talep etti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER