ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Aralık 2012 Pazartesi 13:13

Usulsüz avcılığa göz açtırılmıyor

Usulsüz avcılığa göz açtırılmıyor


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, av ve yaban hayatında dengeyi korumak için usulsüz avcılığa göz açtırmıyor. Yurt genelinde bu yıl yapılan denetimlerde 3 milyon 500 bin lira para cezası uygulandı.
    
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, av ve yaban hayatı kaynaklarını korumak ve bu kaynakları gelecek kuşaklara aktarmak adına yurt genelinde özverili çalışmaların sürdürüldüğü kaydedildi.
    
Bu kapsamda av koruma kontrolleri ülke genelinde etkin şekilde yürüten Bakanlığın, 2003 yılından günümüze kadar yaklaşık 30 bin tutanak düzenlediği belirtilen açıklamada, düzenlenen bu tutanaklarla son 6 yılda 11 milyon 340 bin lirası idari 6 milyon 450 bin lirası ise tazminat olmak üzere yaklaşık 18 milyon lira idari para cezası uygulandığı ifade edildi.
    
Kontrollerde yasa dışı av yapanlar hakkında, 2012 yılında 2 milyon 147 bin lira idari para cezası uygulanarak, yasadışı avda kullanılan bin 122 adet silah ile 52 adet muhtelif araca, mülkiyeti kamuya geçirilmek üzere el konulduğu kaydedilen açıklamada, ''Ayrıca bu kişiler hakkında doğada meydana getirdiği zarardan dolayı da 1 milyon 338 lira tazminata hükmedildi. Hükmedilen tazminatlarla birlikte uygulanan para cezası yaklaşık 3 milyon 500 bin liraya ulaştı'' denildi.
    
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın avcılık konusundaki eğitim çalışmalarının da hızla sürdüğü ifade edilen açıklamada, başta bölge müdürlükleri personeli olmak üzere avcı dernekleri, jandarma ve polis teşkilatında görev alan ilgili personellere eğitimler verildiği aktarıldı.
    
Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ülke genelinde devam etmekte olan avcı eğitim kurslarında bugüne kadar yaklaşık 310 bin kişinin eğitimlerini tamamladığını ve yaklaşık 163 bin kişinin avcılık belgesi almaya hak kazandığını ifade etti.
    
Belgeli avcılardan yaklaşık 125 kişinin de avlanma izin kartını aldığını belirten Eroğlu, avcıların yasalara uygun davranmalarını ve av konusu olan hayvanların da belirli bir adetle sınırlı olduğunu unutmamalarını istedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER