ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 15:22

'Ustalık'ta Samsun Türkiye 1'ncisi oldu


Bu yılın başından itibaren yürürlüğe giren yasal düzenleme ile inşaatlarda geçici ustalık belgesi olmayan kişilerin çalışmasına yasak getirildi. Samsun Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü verdiği 20 bin 89 geçici ustalık belgesi ile Türkiye sıralamasında zirveye oturdu.

        Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vedat Durna yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ve 01.01.2012 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenleme ile inşaatlarda geçici ustalık belgesi olmayan kişilerin çalıştırılmasına yasak getirildiğini hatırlattı. Yasal düzenleme kapsamında 2017 tarihine kadar başvuranlara geçici ustalık belgesi verileceğini belirten Durna, söz konusu tarihten sonra gerçek ustalık belgesinin aranacağına dikkati çekti.

        2017'DE GERÇEK USTALIK BELGESİ ARANACAK

        Durna, “Şimdi başvuranlara geçici ustalık belgesi veriliyor. 2017 tarihinden sonra inşaatlarda çalışanlar 40 saat eğitime tabi tutulduktan sonra gerçek ustalık belgesi alacaklar ve geçici ustalık belgeleri yok hükmünde sayılacaktır. Bu nedenle gerçek ustalık belgesini almak için 2017 tarihinden önce ilgililerin başvurmaları gerekiyor." dedi.

        Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde veri girişleri yapılan Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi verilerine göre, Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü verdiği 20 bin 89 geçici ustalık belge sayısı ile ülke sıralamasında en çok belge veren kurum oldu. Samsun’u 13 bin 61 ile Bursa, 11 bin 776 ile Trabzon ve 10 bin 922 geçici yetki belgesi ile Kahramanmaraş izledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER