ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 17:54

Ustalık ve kalfalık için ter döktüler

Ustalık ve kalfalık için ter döktüler


Denizli Vali Necati Bilican Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri, güz dönemi sınavlarında ustalık ve kalfalık belgelerini almak için ter döktü. İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, sınav sırasında okulu ziyaret ederek öğrencileri denetledi.

Erkek berberliği, aşçılık ve oto boya kaporta bölümlerinin uygulama sınavlarını izleyen Müdür Akgül, yaptığı açıklamada, “Merkezimizin ana işlevi, kendisine bir meslek seçimi yapmış başta lise çağındaki gençlerimiz olmak üzere bütün insanlarımızı, alanında belgeye ulaştırmaktır. Mesleki eğitim sistemimizde, mesleklerine göre çıraklık süresi genelde üç yıl olup bu süre sonunda çıraklarımız, kalfalık sınavına girmeye hak kazanır. Başarılı olanlar, kalfalık belgelerini aldıktan sonra mesleklerinde beş yıl çalıştığını belgeleyerek ustalık sınavına girebilirler.” dedi.

Mesleki Eğitim merkezlerinde kış döneminde şubat, yaz döneminde haziran ve güz döneminde eylül aylarında birer sınav yapıldığını ifade eden Sebahattin Akgül, “Hayata atılan, kendi işlerini kuran ustalarımız, ülkemiz insanına ve ekonomisine büyük yararlılıklar sağlamaktadır. Bugünkü sanayicilerimiz ve esnafın pek çoğu, çıraklıktan bugünlere gelmiştir. Bu yönüyle Mesleki Eğitim merkezlerimiz büyük önem taşıyor. Güz sınav döneminde merkezimizde 153 dalda toplam 250 öğrencimiz ustalık, 580 öğrencimiz kalfalık için sınava girdi.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER