ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 19:54

Üstad’ın talebeleri ‘Bediüzzaman Sergisi’nde buluştu

Üstadın talebeleri Bediüzzaman Sergisinde buluştu


Büyük İslam Alimi ve Risale-i Nurların Müellifi Bediüzzaman Said Nursi ve talebelerinin hayatını anlatan sergi, Antalya’da açıldı. Erdem Bayazıt Kültür Salonu’ndaki sergiye Üstad’ın talebelerinden Mehmet Fırıncı, Recep Unaz ve Avukat Gültekin Sarıgül’ün yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse de katıldı.

Akdeniz Kültür Eğitim Vakfı ile Antalya Rasanet Gençlik Vakfı’nın birlikte düzenlediği serginin açılışı öncesinde ‘Günümüz dünyasında Risale-i Nur’un doldurduğu boşluk’ konulu panel düzenlendi. Panelde Bediüzzaman ile ilgili anılarını anlatan talebeleri, salonu dolduranlara duygulu anlar yaşattı.

    Panelde söz alan Menderes Türel, kendisinin ve ablasının dünyaya gelmesinin Üstad’ın babasına ettiği dua vesilesiyle olduğunu söylerken göz yaşlarına hakim olamadı. Babasının Üstad ile ilgili anılarını anlatırken sesi titreyen Türel, “Kusura bakmayın, çok heyecanlıyım, benim için zor bir konuşma. Beni hep duygulandırır babamın Bediüzzaman Hazretleri ile ilgili anıları.” ifadelerini kullandı. Babasının yüzünü, Risaleleri gazetesinde yayınladığı için jiletle kestiklerini anlatan Türel, bu hizmetlerin kolay verilmediğini dile getirdi.

Serginin ‘Birinci Said Dönemi’ ile ilgili kısmında; Üstad’ın eğitim faaliyetleri, İstanbul hayatı, mahkeme ve hapis günleri, katıldığı savaşlar ve esaret yılları ele alınıyor. ‘Risale-i Nur’un Telif ve Neşir Dönemi’ ise Barla yılları adlı bölümde anlatılıyor. Bu dönemde Bediüzzaman’ın Barla ve Isparta hayatının yanı sıra Eskişehir hapsi, Kastamonu’daki sürgün yılları ve Emirdağ’daki hayatı da burada ele alınıyor. Sergide, Bediüzzaman Said Nursi’nin hizmetinde bulunmuş, onunla beraber hapis yatmış talebeleri ile ilgili de bilgi ve belgeler de yer alıyor. Açılışta konuşan Barla Platformu Başkanı Said Yüce, daha önce Bediüzzaman’ın hayatının 4 ayrı başlıkta sergilendiğini bu sergide ise tamamının yer aldığını belirtti. Risale Nur’un hikayesinin sadece bir kitabın veya sadece bir müellifin hikayesi olmadığını ifade eden Yüce, “O içinde nice destanlar barındıran bir büyük davanın adıdır.” dedi.

    Bediüzzaman’ın insanlığın, İslam dünyasının ve Anadolu’nun kurtuluşu için çok önemli formüller geliştirdiğini belirten Yüce, “Bu formüllerin en önemli ve kapsamlı olanı, Medresetü’z Zehra ideali idi. Doğu vilayetlerinde din ve fen ilimlerinin beraberce okutulacağı ve Türkçe ile beraber Arapça ve Kürtçenin de konuşulabileceği bir üniversite projesidir.” şeklinde konuştu.
    
    Yüce, bu proje ile hem milletin birlik ve beraberlik içinde olmasının sağlanacağı, hem de yeni nesillerin yıkıcı ve bölücü cereyanlara karşı sağlam bir yapıda olacağını anlattı. Allah’ın Üstad’ı bu davasında yalnız bırakmadığını dile getiren Yüce, en çaresiz anlarında onun imdadına sadakat timsali insanlar gönderdiğini söyledi.

    Sergi, 10.00-19.00 saatleri arasında 21 Nisan’a kadar her gün gösterimde olacak. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER