ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 15:18

Üsküp kütüphanesine kitap bağışı


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Kütüphane ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki "Brakya Miladinovci" Şehir Kütüphanesi'ne 5 bin 675 Türkçe kitap bağışlandı.
    
Söz konusu kitap bağışının ardından ülkedeki Türkler'in yararlanabilmesi için şehir kütüphanesinde özel Türkçe kitaplar bölümü açılacak.
    
Kitapların teslimi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Milli Kütüphane Başkanı Tuncel Acar, kütüphanelerin ülkelerin hafızası olduğunu ifade ederek "Bir ülke bağımsızsa mutlaka ulusal kütüphanesi, şehir kütüphanesi olmalıdır" dedi.
    
Makedonya'ya bu anlamda destek verdiklerini ve bu desteği sürdüreceklerini belirten Acar, "Ülkeler birbirlerini medya yoluyla, turizm yoluyla veya kitap yoluyla tanıtma imkanına sahiptirler. Bu anlamda bu bağış, gerek Türkiye'nin kendisi için önemli bir ülke olan Makedonya'yı gerekse Makedonyalılar'ın Türkiye'yi daha iyi tanıması açısından önemli bir adımdır" diye konuştu.
    
Milli Kütüphane olarak Makedonya'ya daha fazla kitap göndereceklerini belirten Acar, Makedonya'dan da Milli Kütüphane'ye kitap bağışlamasını istedi, bunun Makedonya'nın Türkiye'de tanınması adına önemli olacağını söyledi.
    
Brakya Miladinovci Şehir Kütüphanesi Müdürü Branko Cvetkovski'nin davetlisi olarak Üsküp'e gelen Acar'a, destekleri dolayısıyla plaket takdim edildi.
    
Törene, Milli Kütüphane ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesiyle yapılan işbirliğinde aracı olarak önemli adımlar atan Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan da katıldı.
    
İki ülke arasındaki Kültürel İşbirliği Anlaşması kapsamında bağışlanan kitaplar arasında, roman, çocuk edebiyatı, mesleki kitaplar ve eğitim kitaplarına dair örnekler yer alıyor.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER