ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Nisan 2014 Pazar 08:42

Üsküdar sahilinde idam protestosu

Üsküdar sahilinde idam protestosu

Üsküdar sahilinde Mısır'daki idam kararları protesto edildi.


İstanbul Üsküdar sahilinde toplanarak tekbir getiren gruptakiler, 528 sayısına dikkati çekmek için protesto eylemine saat 17.28'de başladı. Üzerlerinde kefeni temsilen beyaz bezler bulunan protestocular, sahile darağacı kurulmasının ardından, idama mahkum olan 528 kişinin isimlerinin yazılı olduğu dövizleri boyunlarına asarak, Rabia işareti yaptı.

Platform Siyah üyeleri, "Haksızlık karşısında eğilen dilsiz şeytan gibidir", "Öldük sandınız, ölen insanlığınızdı" yazılı dövizler açarak, "Defol Sisi, seninleyiz Mursi" ve "Mısırlı ölmez, insanlık ölür" sloganları attı.

Protesto eyleminde bir kişi, sahilde kurulan darağacında Mısır üniformalı asker tarafından temsili olarak idam edilirken, infazı izleyen kefen giymiş 528 kişi de aynı anda yere düştü.

Bir süre sonra ayağa kalkan bu kişiler, hep bir ağızdan "Öldük sandınız, ölen insanlığınız ve herkes dirilecek" şeklinde slogan attı.

Sahildeki vatandaşlar da Rabia işareti yaparak protestocu gruba destek verdi.

Uluslararası Af Örgütü üyesi bir grup da "Ölüm cezalarına son" yazılı pankart açarak Karaköy'deki Tünel girişinde toplanarak, ellerinde idam cezalarının durması talebini içeren dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü üyesi Simge Memişoğlu, "İdam cezası hiçbir koşul altında kabul edilemez. Ölüm cezasını henüz kaldırmamış devletler hemen harekete geçmeli ve bu insanlık dışı cezayı kaldırmalı. Tüm ölüm cezası kararlarını hafifletmeye ve ölüm cezasını yasaklayan bir morotoryum ilan etmeye çağırıyoruz" dedi.

Beşiktaş Bebek'teki Başkonsolosluk önünde toplanan Antikapitalist Müslümanlar üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup ise binanın duvarına "Vicdan nöbeti" yazılı siyah pankartı asarak, yere İsrail bayrağı serdi.

Grup adına açıklama yapan Yaser Emre İnci, "Dün Türkistan'da, Patani'de, Çeçenya'da, Afganistan'da, Irak'ta, Arakan'da, Filistin'de, Halepçe'de nasıl zalimlerin karşısındaysak, bugün de yine aynı mizansenin oynandığı Mısır'da Müslüman kardeşlerimize karşı yürütülen linç kampanyasına karşı asil mümin duruşumuzu ortaya koyarak, 528 kardeşimiz hakkında verilen idam cezalarına asla sessiz kalmayacağız" diye konuştu.

Açıklamanın ardından bir süre slogan atan gruptakiler, daha sonra dağıldı.

Giresun

Giresun'da, bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilere mensup bir grup, basın açıklamasıyla darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesi protesto etti.

Atatürk Meydanı'nda toplanan gruptakiler adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Dergisi Giresun Şube Başkanı Murat Yüksel, idam kararlarının hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle ilgisinin olmadığını söyledi.

Basın açıklamasının ardından gruptakiler, Mısır'da idama mahkum edilen 528 kişi için dua etti.

Kırklareli

Kırklareli'de bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilere mensup bir grup, Mısır'da 528 kişi hakkında idam kararı verilmesini protesto etti.

Şevket Dingiloğlu Parkı'nda bir araya gelen grup adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Kulübü Başkanı Ömer Faruk Peşkir, "Bize düşen hakkı üstün tutan bir anlayışla adil bir düzene dayanan yeni bir dünyayı kurmak için yürüyüşümüze devam etmektir. Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanların temel hak ve özgürlüklerini gözetecek İslam Birliği mutlaka tesis edilecektir." dedi.

Konuşmaların ardından, bazı öğrenciler Mısır'daki idam kararlarına dikkati çekmek için sembolik darağacı kurdu, kefeni temsilen beyaz örtüye sarıldı.

Malatya

Malatya'da bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Soykan Parkı'nda toplanan grup, Mısır'daki darbe yönetimine tepki gösterdi. Temsili darağacı kuran ve kefen giyen gruptakiler, "İhvan'a selam, direnişe devam", "Katil Sisi, Mısır'dan defol" sloganları attı.

Grup adına konuşan MAZLUMDER Malatya Şube Başkanı Kadir Yılmaz, "Dünya ülkelerini ve uluslararası organizasyonları, Mısır'da yaşanan darbeye ve katliamlara karşı hukuki ve ahlaki duruş sergilemeye, yaptırım uygulamaya davet ediyoruz" dedi.

İzmir

İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, idam kararına ilişkin infazın uygulanmaması, hukuki değerlere saygı gösterilmesi ve adil yargılama imkanı sağlanması talepleriyle Mısır Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı ve savcılığına yazı gönderdi.

Cumhuriyetci Avukatlar Grubu, Mısır'da 528 kişi hakkında idam cezası verilmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yargılanan sanığın dinine, ırkına veya politik görüşüne bakmaksızın adil yargılanma hakkına sahip olması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu'nun, insanlığın ortak birikimiyle oluşan hukuki değerlere saygı duyulması, idam kararının infaz edilmemesi ve sanıkların adil bir yargılamayla yargılanmasını talebiyle Mısır Cumhurbaşkanlığı'na, Mısır Adalet Bakanlığı'na ve savcılığa faks ve e-posta yoluyla yazı gönderdiği ifade edildi.

Uşak

Uşak Belediyesi önünde toplanan grup İsmetpaşa Caddesi üzerinden slogan atarak Tritoğlu Parkı'na kadar yürüdü. Burada Kuran-ı Kerim okunmasının ardından Memur Sen Uşak Şube Başkanı Emin Acar 32 sivil toplum örgütünün ortak basın bildirisi okudu.

Darbe karşıtlarını dünyanın gözleri önünde camilerde katleden yönetimin bir an önce hesap vermesi gerektiğini belirten Acar şunları söyledi:

"Müslümanlara karşı sürdürülen bu zulmün sona ermesi için sesimizi dahada yükselteceğiz. Suudi Arabistan, ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler yaşanan olaylardan sorumludur. Mısır'da darbeyi destekleyenler bu statükonun değişmesini istemiyor. Biz inanan, düşünen, özgürlüğe sevdalı olan insanım diyen herkesi Mısır'da ki zulme sessiz kalmamaya davet ediyoruz"

Ankara

Alperen Ocakları üyesi bir grup, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Alperen Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Serkan Tüzün, Mısır'ın Ankara Büyükelçiği önünde düzenledikleri protesto gösterisinde, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı.

Çağdaş dünya diktatörlerinin, 24 Mart'ta kendi değerlerini çiğneyen bir karara imza attıklarını ifade eden Tüzün, eski Mısır Savunma Bakanı ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Sisi'ye "Ey çağdaş firavun! Eğer işgalcisi olduğun coğrafyada, Amr Bin As Hazretlerinden ilham alarak sana haddini bildirecek tek bir yiğit Mısırlı çıkmazsa bil ki babamızdan hatıra isimlerimizi 'Halid El İslambuli' diye değiştirir, Mısır yollarına düşer ve sana kendi askerinin canını aldıkları Enver Sedat'ı hatırlatırız" diye seslendi.

Temsili darağacı kuran gruptakiler, Sisi ve Esed'in fotoğraflarının olduğu maketleri ateşe verdi. "Kahrolsun Sisi'nin İstiklal Mahkemeleri, yaşasın ehl-i sünnet kardeşliği" pankartı açan grup üyeleri, büyükelçilik önünde slogan attıktan sonra dağıldı.

Sakarya

Adapazarı Kültür Merkezi önünde toplanan ve döviz ile pankartlar taşıyan Sakarya Adalet Girişimi üyeleri, bir süre Mısır yönetimi aleyhine slogan attı.

Özkan Yasin Güler, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır'da askeri darbenin ardından Müslüman Kardeşlere yönelik baskı ve tehdit kampanyası başlatıldığını söyledi.

Güler, zalimlere, zorbalığa ve haksızlığa karşı dayanışma içinde olacaklarını dile getirdi.

Zonguldak

Darbe karşıtı yazılar bulunan dövizler ile Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını taşıyan Zonguldak Sivil Toplum Örgütleri Dayanışma Platformu üyeleri, Madenci Anıtı önünden yürüyüşe geçti.

Sloganlar eşliğindeki yürüyüşün sona erdiği Valilik önünde dua eden grup, sembolik darağaçlarını devirerek idam kararlarına tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan platform üyesi Emre Amir, haklarında idam kararı verilen 528 kişinin tek suçunun, seçilmiş hükümete karşı yapılan darbeyi protesto etmek için Adeviyye Meydanı'nda bulunmak olduğunu anlattı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da, İmaret Camisi bahçesinde toplanan ve bazıları kefeni temsil eden beyaz örtülere bürünen Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, Anıtpark'a kadar slogan atarak yürüdü.

Anadolu Gençlik Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Mevlüt Üyümez, grup adına parkta yaptığı açıklamada, Mısır'da halkın yüzde 52'sinin oyunu alarak cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'nin, darbeye kadar geçen süreçte dikta döneminin fiili ve hukuki kalıntılarıyla boğuştuğunu söyledi.

Amasya

Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Yavuz Selim Meydanı'nda toplanan yaklaşık 700 kişi, pankartlar açarak Mısır hükumeti aleyhine bir süre slogan attı.

Grup adına basın açıklaması yapan İsa Çolaker, cunta ve sahte mahkemelerin iğrenç bir tiyatro sahnesi ile Mısır'ın özgün insanlarını yargılayarak katletmek istediğini söyledi.

Protestoya Merzifon'dan gelerek takılan Yusuf ve Şennur Doğdu çiftinin üçüzleri ilgi odağı oldu.

Aydın

Nazilli Belediye Meydanı'nda AK Parti Gençlik Kolları öncülüğünde bir araya gelen bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ellerinde dövizler ve sembolik idam sehpası taşıyarak Mısır’daki idam kararlarını protesto etti.

Abdulkadir Ünal grup adına yaptığı açıklamada, Mısır’da halkın kendi iradesiyle seçtiği, demokratik seçimle göreve gelmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle indirildiğini belirterek, "O günden bu yana da 5 bin kişi şehit edildi" dedi.

Darbeciler tarafından katledilen binlerce Müslümanın yanı sıra, ceza evlerine gönderilen binlerce müslüman kardeşler üyesinin, baskı ve işkence gördüğünü ifade eden Ünal, Mısır'da demokrasi yanlılarına yönelik devam eden şiddet ve baskıların sona ermesi gerektiğini belirterek dünya ülkelerinin olaya sessiz kalmasını eleştirdi.

Darbe karşıtlarını dünyanın gözleri önünde camilerde katleden yönetimin bir an önce hesap vermesi gerektiğini belirten Ünal, "Müslümanlara karşı sürdürülen bu zulmün sona ermesi için tepkilerimiz genişleyerek sürecek" dedi.

Adana

"Genç İmam Hatipliler" adlı grup üyeleri, temsili kefen giyerek Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

İnönü Parkı'nda toplanan grup üyeleri, sloganlar atıp temsili kefenler giyerek idam kararlarına tepki gösterdi. Gruptakilerden bazıları Kur'an-ı Kerim ve şiir okudu.

Grup adına açıklama yapan Ravza Muhacir, Mısır'da askeri darbeye karşı direnenlerin önce hapsedildiğini, şimdi de sahte mahkemelerle idam edilmek istendiğini belirtti.

Ülkede saldırılar sonucu binlerce kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Muhacir, şunları söyledi:

"Batılı sömürgeci ülkeler ve koltuklarını kaybetmekten korkan bölgedeki işbirlikçi diktatörler el ele vererek Mısır halkının umudu olan Mursi ve Mısır'ın özgür insanlarını cezalandırmaya karar verdiler. Namazla ve oruçla meydanda direnen Müslümanlara karşı saldırılar sonucunda 2 bin 500'ü aşkın kişi şehit oldu. Bütün dünyanın gözleri önünde adeta bir halkı, halkın temsilcilerini katlettiler. Sözde insan hakları savunucuları, demokratlar, özgürlükçüler sadece seyrettiler."

Çankırı

Çankırı'da, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla verilen idam cezalarının kaldırılması için 8 bin imza toplandı.

AK Parti Çankırı Gençlik Kolları tarafından bir alışveriş merkezinde düzenlenen organizasyonda konuşan İl Gençlik Kolları Başkanı Raşit Çelebi, üç gün süren imza kampanyasına 8 bin kişinin destek verdiğini söyledi.

AK Parti Çankırı Milletvekilleri İdris Şahin, Hüseyin Filiz ve Belediye Başkanı İrfan Dinç'in il ve ilçe teşkilatlarına giderek imza attıklarını belirten Çelebi, kampanyaya gösterilen ilgi için teşekkür etti.

Kutlu bir amaç için mücadele ettiklerini dile getiren Çelebi, kampanya boyunca toplanan 8 bin imzayı partilerinin genel merkezine göndereceklerini bildirdi.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, "İdamlar bizi susturamaz", "Katil cunta, hesap verecek" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Eğitim İlke-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Şinasi Uludoğan, "Bölgesel ve küresel firavunların idam tehditleriyle boyun eğdirilmek istenen şeyin aslında egemenlerin dünyasına karşı çıkmak, onların dayatmalarına direnmek olduğunun bilinciyle dayanışmayı, vahyin rehberliğinde bağımsız bir siyaset inşa etmeyi hedeflemeliyiz" diye konuştu. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER