ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 22:45

'Uşak'tan Mısır’a Binlerce Selam' mitingi düzenlendi


Mısır'da başlayan ve yaşanan katliamları protesto etmek için “Uşak'tan Mısır’a Binlerce Selam” isimli protesto yürüyüşü düzenlendi. Düzenlenen protesto yürüyüşüne 24 sivil toplum örgütünün temsilcileri katıldı. Yürüyüşe AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş’te destek verdi.

Uşak Belediye meydanından başlayan yürüyüş kent meydanında son buldu. Kent meydanındaki protestolar, okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Platform adına konuşan platform sözcüsü Avukat İsmail Pala, “28 tane dernek, vakıf, parti ve sendika Pazar günü toplantı yaptık. Toplantıya katılanların her birinin ayrı ayrı amaçları var ve herkes kendi alanında bir faaliyet gösteriyor. Ama bugün itibari ile hepimizin ortak bir tek kaygısı var Mısır’da ki katliam. Bir araya geldik Uşak ve Uşak halkı olarak nasıl tepki verebiliriz kaygısı ile birliktelik söz konusu oldu. Biz bu ülkenin sessiz, saki ve sabırlı imanlı insanları olduğumuz halde ses çıkarmamamızın sebebi kuzu olduğumuzdan değildir. Eğer gün gelirse biz aslanda oluruz şahide oluruz. Bu ruhu 100 yıl önce Çanakkale’de de gösterdik.” dedi.

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise programa katılanları Rabia selamı ile selamlayarak sözlerine başladı. Güneş, “Yaratılmışların en şereflisi olan insanın şerefini korumak için ve mazlumların yanında olmak için zalimlere karşı dur demek, Mısırlı kardeşlerimizi hem duymak hem de dünyaya duyurmak için, tankların önüne gövdesini koyan kardeşimizin sesini duymak için, Mısır'da darbeyi getirenleri yerle bir etmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Demokrasi ve insan hakları adına, diktatörleri devirme adına, ülkeleri işgal edenler, o ülkelerin iç işlerine karışanlar Mısır’da halkın yüzde 52 oyu ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı alaşağı edilirken neredeydi. Nerede bunlar. İnsan hakları ve özgürlükler adına her türlü hareketi yapanlar, söz konusu Müslümanlar olunca duyarlılık göstermiyorlar. Avrupalılar hayvanlara, ağaçlara gösterdikleri duyarlılıkları neden Müslümanlara göstermiyorlar. Bundan sonraki tutumumuz buna göre olacaktır” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında program son buldu.

Protesto eylemine katılan ve destek veren sivil toplum örgütleri ise şunlar: "AK Parti, Alperen Ocakları, Altınoluk Derneği, Büyük Birlik Partisi, ÇEVKA, Diyanetsen, Doğruder, Ebrar İnsani Yardım Derneği, Eğitim Bir Sen, Esken, Fatih Eğitim Kültür Vakfı, Furkan Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, İmam Hatip Yaptırma ve Yaşatma Vakfı, Kent Konseyi, Mazlumder, Memursen, MÜSİAD, Saadet Partisi, TÜMSİAD, UŞİMDER, KALEMDER" 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER