ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 17:04

Uşak'taki cinayet davası

Uşak'ta boşandığı Hatice Palta'yı av tüfeğiyle vurarak öldürdüğü iddiasıyla hakkında "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezası istenen Adem K'nin yargılanmasına sürüyor.


Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanını üçüncü duruşmasına sanık Adem K, öldürülen Hatice Palta'nın yakınları, tarafların avukatları ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı katıldı.

Mahkeme başkanı Hakim İbrahim İlhan, duruşmada Manisa Ruh ve Akıl Hastalıkları Hastanesi'nden gelen, sanık Adem K'nın akıl sağlığının yerinde olduğu kaydedilen raporu okudu.

Raporun okunmasının ardından söz alan Adem K. pişman olduğunu söyledi.

Daha sonra cumhuriyet savcısı mütalaasını verdi.

Savcı mütalaasında sanık Adem K'nın "nitelikli kasten adam öldürme", "kasten mala zarar verme" suçlarını işlediğini bu nedenle sanığın "ağırlaştırılmış müebbet hapis" ile cezalandırılmasını, daha sonra sanığa "haksız tahrik" indirimi istedi.

Mahkeme başkanı İlhan duruşmayı 9 Ocak tarihine erteledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Perihan Kayadelen, duruşmanın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanığın planlayarak Hatice Palta'yı öldürdüğünün delillerle kanıtlandığını belirterek, cumhuriyet savcısının mütalaasında sanık hakkında "haksız tahrik" indirimi istemesinin yanlış olduğunu ileri sürdü.

Savcının mütalaasına yazılı beyanda bulunacaklarını ifade eden Kayadelen, "Sanık ilk iki duruşmada öldürülen Hatice Palta'nın kendisine 'Bu çocuk senden değil başkasından' dediğini ve cinayeti bu nedenle işlediğini ileri sürüyor. Ancak bunu ispatlayamıyor. Sanık beyanına dayanarak haksız tahrik indirimi istenmesi cezanın hafifletilmesi anlamına gelir. Biz bunu kabul edemeyiz" dedi.

- Platform üyelerinden basın açıklaması

Duruşma öncesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri şehir meydanında basın açıklaması yaptı.
Platform Manisa Temsilcisi Sevgi Akyüz, kadın cinayetlerinin önlemesi için yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

Hatice Palta'nın eşi tarafından planlanarak öldürüldüğünü ileri süren Akyüz, şöyle konuştu:
"Bu yıl 212 kadın, erkek şiddeti yüzünden yaşamını yitirdi. Sadece kasım ayında 23 kadın öldürüldü. Bu rakamlar ülkemizde kadınların içinde bulunduğu çıkmazı ortaya koymaya yetiyor. Bizler kadınların güvenli şekilde yaşayacağı bir ülke istiyoruz. Kadın cinayetlerini görmezlikten gelmek sorunun çözümüne katkı koymaz. Bir an önce kadınlara yönelik şiddetin durdurulması için yasal düzenlemeler yapılmalı."

Gruba, öldürülen Hatice Palta'nın yakınları ile platformun İzmir ve Eskişehir'den gelen temsilciler de katıldı.

- Olay

Paçacıoğlu köyü Karaçayır Mahallesi'nde oturan Hatice Palta, boşanma davaları üç ay önce sona eren eski kocası Adem K. tarafından av tüfeğiyle vurulmuştu. Zanlı daha sonra olay yeri yakınındaki ormanlık alana kaçarak izini kaybettirmiş, jandarma ekiplerince 14 saat sonra yakalanmıştı.

Adem K. hakkında, "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezası istemiyle Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER