ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 17:21

Urluca Köprüsü restore ediliyor

Urluca Köprüsü restore ediliyor


Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Antalya karayolu üzerindeki tarihi Urluca Köprüsü restore edilerek turizme kazandırılacak.

Fethiye Antalya karayolunun Seki kavşağının bulunduğu mevkide yer alan tarihi Urluca Köprüsü restore ediliyor. Cezayirli Hasan Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin edilen ve 1700'lü yıllarına ait olduğu belirtilen köprü restorasyonunun ardından turizme kazandırılacak. Köprünün 2. yüzyıla ait yerleşim birimi olan Oinoanda ve Küçük Minör kentlerine olan yakınlığı dolayısı ile restorasyonunun bu yıl içerisinde tamamlanacağı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, tarihi Urluca köprüsünün restorasyon çalışmalarının tamamlanarak hem turizme kazandırılacağını hem de tarihe saygının gereğinin yerine getirileceğini söyledi. Köprünün yapım tarihi ve yapan kişinin kim olduğunun tam olan bilinmediğini aktaran Boğa şöyle konuştu: "Seki Kasabası Zorban Köyü civarındaki köprü daha önce karayolu ağındayken 1977 yılında alternatif yol yapımı üzerine trafiğe kapatılmıştı. Orjinali 2.95 metre olan köprüye sonraki dönemlerde 1.2 metrelik bir ekleme yapılmış. Köprü kemeri kesme taş, tempan duvarları ise moloz taş olarak inşa edilmiş. Kullanıldıkça çökmeler meydana gelen ve rastgele onarımlar gören köprü için en son 2010 yılında restorasyon projesi yapıldı. Karayolları tarafından ihale edilen köprünün restorasyon çalışmasının bu yıl sonuna kadar bitirilmesini hedefliyoruz."
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER