ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 11:46

Urla'ya gelen Rumlar atalarının yaşadığı yerleri gezdi

Urlaya gelen Rumlar atalarının yaşadığı yerleri gezdi


Mübadeleden önce İzmir'in Urla ilçesinde yaşayan atalarının topraklarını ziyaret eden bir grup Rum, Türkiye'ye geldi. Yağcılar Köyü, İskele, Çeşmealtı ve Sıra mahalleleri gibi Urla’nın birçok bölgesinde yaşamış dedelerinin, ninelerinin oturduğu sokakları görmek, çocukken dinledikleri hikayelere konu olan yerleri gezmek isteyen 100'e yakın Rum, duygulu saatler geçirdi. Mübadil Rumların kurduğu ve torunlarının devam ettirdiği derneğin gezisinde, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’nu da ziyaret edildi ve Urlalı Rumlarla ilgili hikayeler dinlendi.

Dedesinin Urla’daki bir Rum okulunda okuduğunu söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, anneannesinden dostluk hikayelerini dinleyerek büyüdüğünü anlattı. İnsanın genellikle en yakını olan ailesi, dostları ve komşularıyla tartıştığını ifade ederek, “Yunanistan bizim komşumuz olduğu için tüm iyi ve kötü ilişkileri onlarla yaşıyoruz. Yakın zamana kadar Yunanlarla üzücü olaylar yaşamış olabiliriz ama artık onlar çok geride kaldı. Hepimiz aynı toprakların insanlarıyız. Kültürlerimiz birbirine çok yakın. Bu derneği kurduğunuz için teşekkür ederim.” dedi.

Hasan Gençcan’ın tercümanlık yaptığı görüşmede Rumlar, Selçuk Karaosmanoğlu’na MÖ 468 yıllarında yaşamış Urlalı düşünür Anaksagoras'ın büstünü hediye etti. Urla’nın çok güzel ve gelişmiş bir sahil şehri olduğunu, önümüzdeki mayıs ayında yeniden ziyaret edere, etkinlikler düzenlemek istediklerini dile getirdiler.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER