ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 22:55

Ürdün'deki Suriyelilere Suudi Arabistan'dan yardım


Suudi Arabistan'ın başlattığı ve "Çağrıya Karşılık Veriyoruz" temalı yardım kampanyası kapsamında Ürdün'deki Suriyeli sığınmacılara gıda ve tıbbi malzeme dağıtıldı.

Kampanyaya öncülük eden Suudi Prens Turki bin Talal Abdulaziz'in katılımıyla gerçekleşen dağıtım işlemi, Ürdün Haşimi Derneğinin başkentin El-Mafrak ile Ez-Zerka illeri arasında bulunan depolarında yapıldı. Ürdün İçişleri Bakanı Hüseyin el-Mecali ve Sosyal Kalkınma Bakanı Rim Ebu Hassan'ın da hazır bulunduğu dağıtım işlemi "Çağrıya Karşılık Veriyoruz" kampanyasının Arap ülkelerinde yaptığı yardımları anlatan video gösterimiyle başladı.

Gösterimin ardından söz alan İçişleri Bakanı Mecali, Prens Abdulaziz'e teşekkürlerini sunarak "Suudi Arabistan, Suriyelileri ağırlamakla büyük bir yükü omuzlayan Ürdün'e yardım ederek kardeş ülke olduğunu göstermiş oldu" dedi.
Abdulaziz ise Ürdün'ün Suriye krizinden ötürü yaşadığı sıkıntının farkında olduklarını belirterek, dağıtılan yardımların yüzde 30'unun Ürdünlü muhtaç ailelere geri kalanının ise sığınmacılara ayrıldığını kaydetti.

Resmi raporlara göre Ürdün'de 592 bin sığınmacı bulunurken bunlardan sadece 136 bin 952'si çadır kentlerde kalıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER