ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 22:14

Ürdün Kralı Abdullah'tan acil toplantı


Ürdün Kralı Abdullah'ın, İsrail parlamentosu Knesset'in, Ürdün'ün Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabetler üzerindeki muhafızlık rolünü kaldırmayı görüşme ihtimali üzerine, acil toplantı düzenlediği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Ürdün Kralı Abdullah, aralarında Dışişleri Bakanı Nasır Cude'nin de bulunduğu üst düzey yetkililerle, Knesset'te yarın tartışılması beklenen "Ürdün'ün, Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabetler üzerindeki muhafızlık görevinin sonlandırılması" konusu üzerine görüştü.

Knesset, geçen hafta da aynı konuyu tartışmış ancak uluslararası kamuoyu ve Ürdün tarafından gelen baskılar sonucu, görüşmeleri iptal etmişti.

Knesset'in Arap üyesi Ahmed Tıbi tarafından Ürdünlü milletvekil Halil Atıye'ye gönderildiği belirtilen mektupta, Knesset'in bu konuyu yarın gündemine alacağı belirtiliyor. Ürdün Temsilciler Meclisi'nin de yarın acilen toplanması bekleniyor.

Ürdün, 1924 yılından itibaren Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve muhafazlığı görevini yürütüyor. Mescid-i Aksa'nın imamı Ürdün Evkaf Bakanlığı tarafından atanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER