ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 18:29

Ürdün heyeti konteyner kenti ziyaret etti


Ürdün İçişleri Bakanlığı'nın Suriyelilerden Sorumlu Valisi Velid Ebide ve beraberindeki heyet Nizip ilçesindeki konteyner kenti ziyaret etti.
Yaklaşık 5 bin Suriyelinin kaldığı konteyner kente ziyaret eden Ebide, Ürdün Hayır Kurumu Genel Sekreteri Ayman Riad Al Muhlef ve beraberindeki heyet, Kaymakam Yaşar Karadeniz tarafından karşılandı. Konteyner kentteki okulu ziyaret eden heyet, daha sonra Kur'an kursunu, camiyi, marketi ve sosyal tesisleri gezdi.
Ebide, ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriyelilere yönelik verilen hizmetten çok etkilendiğini söyledi.
Türkiye'de Suriyelilere yönelik yapılan hizmetleri görmek amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Ebide, şunları kaydetti:
''Türkiye Devleti tarafından buradaki insanlara yönelik verilen lojistik hizmetleri yerinde görerek, tecrübelerden istifade etmek istedik. Tabi Türkiye Devleti bizim devletimiz açısından çok daha büyük imkanlara sahip. Bu bakımdan Suriyelilere yönelik verilen hizmetlerde Türkiye'ye yetişemeyiz. Ama en azından buradaki hizmetleri görüp 'kendi ülkemizde nasıl uygularız' ona bakacağız. Bu anlamda Ürdün olarak Suriyelilere sadece insani yardım konusunda yardım edebiliyoruz. Dolayısıyla Suriye konusunda da Türkiye'nin izlediği politikayı izliyoruz. Temennimiz Suriye'deki iç savaşın bitmesi ve hem ülkemizde hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde bulunan sığınmacıların kendi memleketlerine dönmesidir. Fakat bu insanlar bizde kaldığı süre içerisinde de biz insani yardımlarımızı aksatmadan sürdüreceğiz.''
Heyete ziyareti sırasında Gaziantep AFAD Müdürü Sinan Atakan ve Kamp Müdürü Halil Kendirci ve diğer yetkililer eşlik etti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER