ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 11:57

Ünlü ilaç firmaları deneyleri OMÜ'de yapmaya başladı


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)’nin kendi bilimsel çalışmalarına katkı sağlamak için kurduğu Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (DEHAM) şimdi de yabancı ilaç firmaları deney çalışmaları yapmaya başladı.

Türkiye genelindeki merkezler arasında ilk 10’a giren Karadeniz Bölgesi’nde ise tek olan DEHAM yaptığı çalışmalar ve "DAHAM Günleri" adlı etkinliklerle tanınırlığını arttırması ile ilaç firmalarının dikkatini çekmeyi başardı. Geçtiğimiz ay ünlü bir ilaç firması ile protokol anlaşması yapan DEHAM bu yolla yapılan bilimsel deney çalışmalarından para kazanmaya da başlamış oldu. Amaçlarının insanlığa katkı vermek olduğunu söyleyen DEHAM Müdürü Doç. Dr. Ahmet Güzel, 5 bin metre karelik bir alan içerisinde kurulu bulunan merkezin daha önce tıp fakültesine bağlı olduğunu 2011 yılından itibaren ise rektörlüğe bağlı olarak hizmet vermeye başladığını kaydetti. DEHAM olarak belirli aralıklarla ortalama yılda 5 kurs düzenlediklerini belirten Ahmet Güzel, yılda ortalama 60 adet araştırma projesi yapıldığını bunlara son olarak yurt dışındaki bazı ilaç firmalarının deney çalışmalarının da buna eklendiğini hatırlattı.

Merkezde toksikoloji, parazitoloji, laparoskopi ve biyokimyasal çalışmaların yapılabileceği ünitelerin yanı sıra iki adet tam donanımlı ameliyathane bulunduğunu vurgulayan Güzel, “Merkezimizde tamamen steril hayvan üretimi yapılmakta. Bu çeşit steril hayvanların kullanılmasıyla özellikle enfeksiyon hastalıklarına ilişkin yapılan çalışmaların merkezi haline geldik. Merkezimizde sıçan, fare ve tavşan üretimi için olanaklarımız mevcut burada yılda yaklaşık 4 ile 5 bin arasında hayvan üretimi yapılmakta. Merkezimiz bu haliyle bölgede tek. Bu nedenle sadece kente değil tüm bölgedeki bilim adamlarına ve araştırmacılara hizmet vermekteyiz.” dedi.

Bu tarz merkezlerin iş yükü, sorumluluk ve maddi açıdan bağlı oldukları kurumlara dezavantajlar sağladığı için yaygın olmadığını kaydeden Ahmet Güzel, “Biz ise burada zor olana talip olduk. Ancak bunu insanlık için yapılması gereken bir iş olarak gördük. Bizimde üniversitemiz köklü bir kurum olduğu için bunu layıkıyla yapmaya çalıştık. Birçok konuda merkezimiz öncü konumunda oldu bu sebeple burada yılda 50-60 proje başarıyla gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra kuruma para kazandıracak ilaç firmalarının deneysel çalışmaların da sayısı her geçen yıl artıyor. Özellikle yurt dışı firmaları bu tür çalışmalara daha sıcak bakıyor. Çünkü bir ilaç firmasının yurt dışında yapacağı çalışma için buradan bilim adamlarını toplayıp merkezine götürmesi çok maliyetli. Ancak firma aynı olanaklara sahip bizim gibi olanakları olan yerlerde bu çalışmayı yapması firmaya daha fazla avantaj sağlıyor. Bu sebeple diğer merkezlere göre biz para kazanan yani döner sermayesi ile bağlı olduğu kuruma yük olmayan bir merkez olduk.” diye konuştu.

Her araştırmacının hayvanlar üzerinde deney çalışması yapamadığını kaydeden Güzel, bu konuyla ilgili olarak var olan “Etik Kurulu’ndan çalışmayı yapacak kişilerin izin alması gerektiğini belirtti. Hayvanların yaşam şartlarının iyi derece olması için büyük bir ilgi gösterdiklerini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Ahmet Güzel, deney hayvanlarının sadece deney amaçlı üretildiğini hayvanların hiçbirisinde tek bir mikrobun dahi bulunmadığını dışarıya bırakılmaları halinde doğada yaşayamayacaklarını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER