ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 13:34

Ünlü fotoğrafçılar, Kozan'da

Ünlü fotoğrafçılar, Kozanda


 Ünlü fotoğrafçılardan oluşan bir grup Kozan'ın tarihi ve kültürel dokusunu gezerek fotoğrafladı.

Başbakandan Devlet Sanat ve Onur Ödülü olan dört kişiden biri olan Ünlü fotoğrafçı İzzet Keribar ve İbrahim Zaman, Cengiz Karlıova, Alirıza Kalın, Nevzat Çakır, Timur Taşova, Haluk Uygur gibi birçok ünlü fotoğrafçının yanı sıra Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu üyelerinden oluşan bir grup, Kozan Kalesi, Yaver’in Konağı Cami Kebir Caddesi, Hoşkadem Camisi ve Dağılcak Mesire Alanı'nı hem gezdiler hem de fotoğrafladı.

Geziyi koordine eden Dr. Haluk Uygur, "Kozan artık tarihi kentlere ilgi duyan ekipler tarafından ilgi çeken bir ilçe olarak kendini göstermeye başladı. Örneğin Beypazarı gibi bir özelliği olan bir durum aldı. Hatta artısı da var. Çünkü tarihi 4000 yıl öteye gidiyor. Yeni tarih yanında eski tarihte var. Türkiye’nin ön önemli 15 fotoğrafçısı Adana’da yapılan bir fotoğraf yarışması jüriliği için gelmişlerdi Kozan’ı görmek istediler ve bizde rehberlik yapıp Kozan’a getirdik. Kozan’ın güzelliği ve tarihi dokusu karşısında şaşırdılar ve hayranlıklarını ifade ettiler. Özellikle Kozan’ın bu duruma gelmesinde katkıda bulunan herkese teşekkür etmek boynumuzun borcu olsa gerek. Herhalde gelecekte Kozan Türkiye’nin bir Safranbolu’su gibi öne çıkacak. Hatta öteye gider çünkü Safranbolu birkaç yüz yıllık bir tarihi taşıyor. Kozan’a ise 4 bin yıllık tarih taşıyor." dedi.

Ünlü fotoğrafçı İzzet Keribar, "Her Adana’ya gelişimde fotoğraf arşivimi daha da genişletiyorum. İyi ki Kozan’a gelmişim. Muhteşem bir kale var. Yaverin Konağı ve bugüne kadar görmediğim bir mimari olan Hoşkadem Camii çok güzel restore edilmiş. Umarım Kozan’ın turist potansiyeli seneden seneye artar. Kozan’a geldiğim için çok mutluyum." diye konuştu.

Fotoğrafçılardan Sema Karlıova, "Yaşamın eski ve yeni kökenin fotoğraflıyoruz. Geçişmişe ve yeniye şahit olup, geçmişi düşüncelerimizde canlandırmaya çalışıyoruz." dedi.

Dağılcak Mesire Alanı'nın da fotoğrafçılarla bir araya gelen Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, konuklarına Kozan'ı anlattı. Başkan Özgan, "Türkiye’nin en ünlü fotoğraflılarını ilçemizde ağırlamaktan mutluyuz." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER