ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:42

‘Üniversiteler nitelikli işsizlik sayısında patlama yaşatabilir’


Zirve Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Nağaç, kısa süre içerisinde gerekli istihdam alanlarının oluşturulmaması halinde işsizlik sayısında patlama yaşanabileceğini açıkladı.

    Son 10 yılda sayısı hızla artan üniversitelerin, işsizlik oranının düşüşünde önemli rol oynadığını söyleyen Nağaç, geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan işsizlik oranlarındaki düşüşün nedenini artan üniversite sayısına bağlayarak şunları söyledi: “Bu yılki Temmuz ayı işsizlik oranı yüzde 9.3 olarak gerçekleşti. 2009 yılında ekonomik krizin etkisiyle yüzde 14 seviyelerine kadar tırmanan işsizlik oranının düşüş eğiliminde olduğunu gözlemliyoruz. İşsizlik oranının düşmesinde genel olarak ekonominin büyümesi ve istihdam alanının genişlemesi rol oynasa da, işgücünde olan ve işgücüne dahil olmayanları kimlerin oluşturduğuna dikkatli baktığımızda üniversite öğrenci sayısındaki artış önemli rol oynamaktadır.”

    15 yaş üzeri iş gücüne dahil olmayanların ev hanımları, emekliler, çalışamayacak durumda olanlar ve öğrencilerin oluşturduğuna dikkat çeken Nağaç, zaman içerisinde iş gücüne dahil edilmeyen kitle içerisinde öğrencilerin oranının arttığını vurguladı. Abdulkadir Nağaç, “2004’te yüzde 13 olan öğrenci sayısının iş gücüne dahil olmayanlara oranı 2012 de yüzde 17 olmuştur. Bunda üniversitede okuyan öğrenci sayısındaki artış önemli rol oynamıştır. ÖSYM’nin Yükseköğretim İstatistikleri Kitabı’na göre 2004’te ön lisans ve lisans öğrenci sayısı 2.1 milyon iken 2013’te bu sayı 4.6 milyon olmuştur. Üniversite sayısının 2004’te 70, 2013’te 170 olduğu düşünülürse öğrenci sayısındaki artışın nedeni anlaşılır.” dedi.

    Lise mezunlarının üniversite öğrencisi olmasının ve işgücüne katılmamasının işsizlik oranını azalttığı üzerinde duran Nağaç,“Şu anda üniversitede okuyan öğrenciler mezun olup işgücüne katıldıkları zaman ekonominin istihdam kapasitesi yeterince artmaz ise işsizlik oranı o zaman artacaktır. Yani işsizlik oranındaki düşüşün devam etmesi ya da en azından aynı kalabilmesi için önümüzdeki yıllarda mezun olacak çok sayıda üniversiteliye iş alanı oluşması gerekmektedir. Kısa vadede bu bir sorun gibi görünse de uzun vadede nitelikli ve beşeri sermayesi yüksek bir işgücü oluşacaktır. Bu da ülkemizin kalkınması adına çok önemlidir.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER