ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 21:24

Üniversitede Uludere gösterisi

Üniversitede Uludere gösterisi


Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde eğitim gören öğrenciler Uludere'de bir sene önce yaşanan olayla ilgili olarak rektörlük önünde basın açıklaması yaptı. Ağızlarını siyah bantla kapatıp göğüslerine hayatını kaybedenlerin isimleri yazılı kâğıtlar asan öğrenciler, açıklama sonunda oturma eylemi gerçekleştirdi.

    Öğrenciler adına açıklamayı okuyan öğrencisi Aylin Taşpınar, Uludere'de ölen 34 Kürt gencinin hesabının verilmesi gerektiğini belirtti. Uludere'de yaşayan köylülerin yoksulluk ve zor yaşam koşullarına karşı yaşamlarını kaçakçılıkla idame ettirdiğini belirten Taşpınar konuşmasına şöyle devam etti: "Devlet de Roboski’ de yaşayan köylülerin kaçakçılık yaptığını yıllardır biliyor. Çoğu zaman da bu kaçakçılığa göz yumuyor. Hele ki bazı köylülerin ve köylerin 1980'lerin ortalarında itibaren köy koruyucusu statüsüne kavuşmasından sonra, kaçakçılık legal bir imtiyaz alanı olarak değerlendirildi, devletin köylüleri kendisine bağımlı hale getirildiği ve denetlendiği bir ticari mekanizma olarak ele alındı. Emri verenlerin savaş uçaklarını kullanan ve operasyonlara katılanların açığa çıkarılması beklenirken katliamın sorumlulardan sayılması gereken dönemin hava kuvvetleri başkanına ise başarı madalyası veriliyor.”

    Taşpınar, "Son 10 yılda yapılanları aktaran hükümet sözcüleri ve yandaşları tabloyu tozpembe göstermeye çabalıyor. Roboski isminin anılmasını bile yasaklayan kendi partisinden milletvekili ve parti yöneticilerinin hatırlatılmasına bile tahammül göstermeyen iktidar hükümeti tüm insanlık önünde, tarihe geçmiş olan bu katliamın üstüne örtme çabasını ısrarla sürdürüyor. AKP hükümeti katliamın sorumlularını cezalandırma yerine başta Roboski Köylüleri olmak üzere tüm bölge halkını hedef gösteriyor. Ülkenin her yerinde emri verenler ve katliamı gerçekleştirenler açığa çıkarılsın diye haykıracağız. Sorumlular açıklanasın, yargılansın ve cezalandırılsın, Roboski'yi unutmayacağız ve unutturmayacağız.” diye konuştu

    Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerine diğer üniversite öğrencileri de destek verdi. Açıklamadan sonra 5 dakikalık oturma eylemi yapan öğrenciler hayatını kaybedenlerin isimlerini okuyarak olaysız bir şekilde dağıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER