ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 12:38

Üniversite rektörleri Mısır’daki zulmü kınadı


Türkiye'deki 18 üniversitenin rektörü, ortak bir basın açıklaması yayınlayarak, Mısır'daki darbeyi ve darbe karşıtalarına yönelik katlimanı kınadı. Açıklamada, “Mısır'da, ilk serbest seçimlerin yapılması ile birlikte hukukun üstünlüğü ve eşit siyasal katılıma dayalı demokratikleşmenin temelleri atılmıştır. Ancak silahlı kuvvetler, yönetime el koyarak demokratikleşme çabalarına darbe indirmiştir. Mısır'da sivillere yönelik saldırı ve katliamı kınamak ve lanetlemek bir aydın sorumluluğudur.” denildi.

Türkiye’deki 18 üniversitenin rektörü, Mısır'daki darbe ve katliamlara ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "“Arap dünyasının kalbi olarak bilinen Mısır'da toplumun geniş kesimlerinin katılımı ile anti-demokratik ve baskıcı yönetim yenilgiye uğratılmış, ilk serbest seçimlerin yapılması ile birlikte hukukun üstünlüğü ve eşit siyasal katılıma dayalı demokratikleşmenin temelleri atılmıştır. Ancak ülkedeki statükonun önemli aktörlerinden olan silahlı kuvvetler 3 Temmuz 2013 tarihinde yönetime el koyarak demokratikleşme çabalarına darbe indirmiştir. Serbest ve saydam seçimlerle her türlü görüşten siyasal oluşum ve partilerin katılımıyla yapılan seçim sonuçları yok sayılmıştır. Mısır'da yönetime el koyan ordu, kurduğu geçici hükümet marifetiyle medyaya kısıtlamalar getirmiş, gazete ve televizyonlar kapatılmış, muhalefet partilerinin liderleri gözaltına alınmış ve seçimle gelen Cumhurbaşkanı hapsedilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Mısır meydanlarında yapılan barışçıl protestolara değinilen açıklama, şöyle devam etti: “Cunta destekli geçici yönetimin emriyle güvenlik güçlerinin 14 Ağustos’ta evrensel insan hakları çerçevesinde protestolarını sürdüren sivillere yönelik acımasız saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda insan hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Sivillere yönelik bu saldırı, Ortadoğu'nun kaderini değiştirecek demokratikleşme, insan hakları ve hukuk devletini kurumsallaştırma çabalarına yönelik gayrimeşru bir müdahaledir ve lanetlenmelidir. Mısır'da sivillere yönelik saldırı ve katliamı kınamak ve lanetlemek bir aydın sorumluluğudur. Bu çerçevede tarihsel süreç içerisinde farklı medeniyetlerin doğduğu, din, dil, mezhep ve etnik aidiyet bakımından dünyanın en çoğulcu bölgesi olan, Ortadoğu'nun önemli ülkelerinden Mısır'da gerçekleşen darbeyi ve cuntanın sivillere saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz. Dünya kamuoyunu ve bilhassa aydınları vicdani ve ahlaki sorumluluklar çerçevesinde Mısır'daki katliamı kınamaya, meşruiyeti olmayan darbe yönetimine karşı ülkede demokratik düzene dönülmesi yönünde tepkilerini dile getirmeye davet ediyoruz.”

Açıklamaya imza atan rektörülerin üniversiteleri şunlar: Marmara Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Bezmialem Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER