ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Eylül 2014 Pazartesi 12:14

Üniversite hayaline cezaevinde gerçek oldu

Üniversite hayaline cezaevinde gerçek oldu

Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumunda açılan üniversite hazırlık kursuna katılan mahkumlardan 10'u sınavda başarılı oldu.


Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumunda açılan üniversite hazırlık kursuna katılan mahkumlardan 10'u sınavda başarılı oldu.

Yaklaşık 500 kapasiteye sahip cezaevinde hükümlüler için çeşitli meslek kurslar düzenleniyor.

Sosyal faaliyetler kapsamında futbol, voleybol ve masa tenisi gibi branşlarda turnuvaların düzenlendiği cezaevinde özellikle meslek kursları ilgi görüyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen öğretmenler nezaretinde açılan üniversiteye hazırlık kursuna ise 20 mahkum katıldı. Yaklaşık 8 ay kursa devam eden mahkumlardan 10'u çeşitli bölümleri kazandı.

Öğretmen Mahmut Barış Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cezaevinde çeşitli suçlardan hüküm giymiş 400 civarında mahkum bulunduğunu belirtti.

Mahkumlara yaş, meslek, yetenek ve kişiliklerine uygun bireysel eğitim programları düzenlediklerini vurgulayan Demir, üniversite sınavında elde edilen başarıyı ise çok önemsediklerini dile getirdi.

Kurs sayesinde 10 mahkumun çeşitli bölümleri kazandığını dile getiren Demir, şöyle konuştu:

"Hükümlülerimizin kayıtlarını geçtiğimiz günlerde yaptık. Eğitim dönemi başladığında diğer öğrenciler gibi okullarına devam edecekler. Bu eğitim faaliyetiyle mahkumları hayata hazırlamayı hedefliyoruz. Bu arkadaşlarımız dışarıya çıktıklarında çevresine duyarlı, sosyal ve manevi yönden topluma uyumlu, suç ortamından ve suç işlemeyi doğuran sebeplerden uzaklaşacaklar."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER