ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:37

UNICEF Suriyeli çocuklar için alarma geçti


Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF), hem ülke içindeki hem de ülke dışındaki sığınmacı çocuk neslinin tamamen kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.
     UNICEF, Suriye'de çatışmaların başlamasının 2'inci yılında yayımladığı raporda, Suriye'de yürüttükleri çalışmaları durdurmak zorunda kalabileceklerini duyurdu.
     UNICEF Direktörü Anthony Lake, yaşananlardan Suriye'deki 2 milyon çocuğun doğrudan etkilendiğini ve bir neslin tamamen kaybolabileceğini söyledi.
     Lake, komşu ülkelere sığınan ve sayıları 1 milyonu aşan sığınmacıların yarısının da çocuk olduğuna dikkati çekerek, çocukların hem geçmişlerini hem de geleceklerini kaybedebileceklerini dile getirdi.
     Raporda, gerek komşu ülkelerde gerekse ülke içindeki Suriyeli kadın ve çocukların ihtiyaçları için kullanılacak olan 195 milyon dolarlık yardım çağrısının yalnızca yüzde 20'sinin uluslararası toplum tarafından karşılandığı da ifade edildi.
     UNICEF, gerekli kaynaklar bulunmadığı takdirde, Suriye'de kadın ve çocuklara karşı yürüttükleri insani yardım kampanyalarına mart ayından sonra devam edemeyeceğine vurgu yaptı.
     Ülkede, Mart 2011'de başlayan çatışmalarda en az 70 bin kişi hayatını kaybettiği bildirilmişti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER