ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 13:58

''Umut''a Antalya'da yaşayan Ruslardan ziyaret


Antalya'da 2008 yılında bir otobüsün çarpması sonucu komaya giren ve üzerinden kimlik çıkmayan gencin bakımını 4 yıldır üstlenen Gülsüm Kabadayı, Antalya'da yaşayan Ruslardan ilgi görüyor.
     Kabadayı'nın Yıldız Mahallesi'ndeki evine gelen Rus psikolog Marina Rauzetdinova, emlakçı Olga Shevtsova ve Elena Grekova, Kabadayı'ya yaptığı iyilik nedeniyle teşekkür etti.
     Rus ziyaretçilerin Rusça sordukları sorulara tepki veren Umut, kendisine gösterilen Rusya'da kaybolan bir gencin fotoğrafına ise tepki vermedi. Kabadayı'nın Rusya'da katıldığı televizyon programında tercümanlığını yapan Sahide Kaya, fotoğrafın kaybolan gencin ailesinin isteği üzerine gösterdiklerini söyledi. Kaya, fotoğrafın Umut'a benzemediğini, ancak aileyi de kırmak istemedikleri için gösterdiklerini kaydetti.
     Psikolog Rauzetdinova ise Umut'un Rusça konuşmalara tepki verdiğini söyledi. Umut'un Rusça sorulan sorular karşısında cevap vermek için çaba gösterdiğine dikkati çeken Rauzetdinova, ''Kendisine Rusça 'Seni her gün ziyaret edelim mi, ziyaret etmemizi istiyorsan dilini çıkarır mısın-' diye sorduk. O da dilini çıkarmak için büyük çaba gösterdi. Bizi anladığına inanıyorum. Onu zaman zaman ziyaret edip psikolojik destekte bulunacağız. Onunla konuşup rehabilite etmeye çalışacağız'' dedi.
     Umut'un tepkilerinin 2 yaşındaki bir çocuğun tepkileri olduğunu vurgulayan Rauzetdinova, ''Kendisine yönelen seslere dikkatle bakıyor. Özellikle Gülsüm Kabadayı'nın sesini takip ediyor. 2 yaşındaki çocuklar da annelerinin sesini böyle takip eder. Zaman zaman sadece 'Anne' diyebiliyor. O hayata yeniden başlıyor. Bu nedenle iyi bir rehabilitasyon merkezinde tedavi görmesi gerekiyor'' diye konuştu.
    
     -''Başbakanımızın bizi ziyaret etmesini bekliyoruz''-
    
     Rusya'da çıktığı televizyon programının ardından Umut'a Türkiye'de yaşayan Rusların büyük ilgi gösterdiğini kaydeden Gülsüm Kabadayı ise ''Dünden bu yana çok sayıda Rus aradı. Telefonla arayıp minnettar olduklarını söylüyorlar. Çok sayıda Rus da eve gelip ziyaret etti. Umut'un ihtiyaçlarını sordular. Benim onlardan bir beklentim yok. Sadece Umut'un iyileşmesine katkıda bulunurlarsa çok mutlu olurum. Umut'la Rusça konuşup daha çabuk iyileştirebilirler'' dedi.
     Umut'un sadece kendisinin değil Türkiye'nin evladı olduğunu dile getiren Kabadayı, şöyle konuştu:
     ''Rusya'da herkes beni ayakta alkışlayınca çok gururlandım. Çünkü bir Türk annesine Ruslar hayranlıkla bakıyordu. Milletim ve devletim adına çok mutlu oldum. Devlet büyüklerim olmasaydı biz sesimizi duyuramazdık. Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşini çok seviyorum. Başbakanımızın bizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Rüyamda evimin önüne siyah arabaların geldiğini ve içinden de Başbakanımızın çıktığını gördüm. Umarım rüyam gerçek olur. Onun ziyareti bana ve Umut'a güç verecektir.''
     Antalya'nın Aksu ilçesinde 30 Ağustos 2008'de bir otobüsün çarpması sonucu komaya giren ve üzerinden kimlik çıkmayan genç, 60 gün Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşam mücadelesini kazanmıştı.
     Felç olan gence aynı hastanede bir yakınının tedavisi için bulunan Gülsüm Kabadayı gönüllü olarak bakmaya başlamıştı. Daha sonra evine götürdüğü hasta gence gönüllü annelik yapan Kabadayı, 4 yıldan bu yana ''Umut'' ismini verdiği gencin bakımını üstlendi.
     Kabadayı'nın ''Umut'' hikayesi, fiziği benzediği için Rus uyruklu olduğu düşünülmesinden dolayı Rusya televizyon kanalına konu olmuştu. Kabadayı, Rusya'da giderek programa katılmış ve yoğun ilgi görmüştü.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER