ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 14:20

Umut Yıldızı umut oldu

Umut Yıldızı umut oldu


Eskişehir Emniyet Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ‘Umut Yıldızı Projesi', suça itilmiş veya suça meyilli çocuklara umut oldu. Hayatlarının bir döneminde suça karışmış kentteki 24 çocuk, Çocuk Şube Müdürlüğü'nce yapılan eğitimler sonucunda hayata adeta yeniden merhaba dedi. Proje kapsamında 7 aylık eğitim sonucu 13 çocuk kaynakçılık eğitimini, 11 çocukta elektrik tesisatı eğitimini başarı ile tamamlayarak topluma yeniden kazandırıldı. 24 çocuk, bundan böyle sokak yerine farklı iş yerlerinde çalışarak hem hayatlarını hem de ekmek paralarını kazanacak.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile sürdürülen Umut Yıldızı Projesi, suça itilen çocukların hayatlarında yeni bir sayfa açmasına neden oldu. 16-18 yaş grubu suça sürüklenme riski olan çocukların uyum, iletişim ve mesleki becerilerinin geliştirilmesini sağlayan proje, aynı zamanda çocukların istihdam edilmeleri ve sosyal rehabilitasyonlarının sağlanmasını da yardımcı oluyor. Bu bağlamda, 46 çocuğun katılımı ile çocukların mutlu geleceği için Umut Yıldızı Projesi başlatıldı.

Proje kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nce tespit edilen 1994-1995-1996 doğumlu suça karışmış ve suça meğilli 169 çocuk ve aileleri ile görüşüldü. Aralarından 46 çocuk gönüllü olarak projeye dâhil edildi. Ardından Baksan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde eğitime alındı. Yaklaşık 7 aylık eğitim sonucu 13 çocuk kaynakçılık eğitimini, 11 çocukta elektrik tesisatı eğitimini başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı. Eğitimi tamamlayan ve bundan böyle çalışma imkanı bulacak olan çocuklar için Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde sertifika töreni düzenlendi. Törende, 7 aylık eğitim kapsamında kursiyerlerin aldığı eğitimler, hafta sonları polis mensuplarıyla eğlenceli vakit geçirmeleri, katıldıkları sosyal aktiviteler, hazırlanan slayt gösterisi ile katılımcılara izletildi.

Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, projenin ilk meyvelerinin alındığına ve bunun kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Koçdemir, "Bu gençlerimiz vatana ve millete hayırlı işler yapmak için varlar. Bu sebeple eğitimcilerini ve kendilerini kutluyorum. Yeni işlerinde başarılar diliyorum." diye konuştu.

İl Emniyet Müdürü Naci Kuru da, söz konusu projenin ilk etapta yüzde 50 gibi bir başarı ile tamamlandığını belirterek, "Bu proje bize daha iyilerini yapabileceğimiz konusunda hız kazandırıyor. Daha nice genç arkadaşlara böyle sertifikalar vererek hayata sağlam adımlar ile başlamalarını sağlayacağız." dedi.

Program sonunda, Vali Koçdemir ve projeyi destekleyen kurum temsilcileri tarafından kursiyerlere sertifikaları ve hediyeler verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER