ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 18:32

''Umut'', annelerin umudu oldu


Rusya'da bir sosyal paylaşım sitesinde açılan ''Umut ve Gülsüm anneden haberler'' adlı grup adına St. Petersburg'dan Umut'u ziyarete gelen bir Türk esnaf, kendilerine ulaşan ve İsrail'de yaşayan bir ailenin, ''Umut''un 6 yıl önce kaybolan çocukları olduğunu iddia ettiğini bildirdi.
    
Rusya'nın St. Petersburg kentinde esnaflık yapan Akın Dal, Antalya'da 2008 yılında bir otobüsün çarpması sonucu komaya giren ve üzerinden kimlik çıkmayan ''Umut'' isimli gencin bakımını 4 yıldır gönüllü olarak üstlenen Gülsüm Kabadayı'yı ziyaret etti.
    
Dal, ziyarette yanında getirdiği St. Petersburg resimlerini Umut'a göstererek, tepkisini ölçtü. Bir sosyal paylaşım sitesinde ''Umut ve Gülsüm anneden haberler'' başlıklı Rusça sayfa açtıklarını belirten Dal, bu sayfaya 500'den fazla Rus'un üye olduğunu, üye sayısının her geçen gün arttığını vurguladı. Sayfaya üyelerden her gün onlarca teşekkür ve minnet duygularının yer aldığı mesajlar aldıklarını kaydeden Dal, Rus vatandaşlarının isteği üzerine grup adına Gülsüm Anne'nin elini öpmek için geldiğini söyledi.
    
     İsrail'de yaşayan Rus ailenin iddiası
    
Dal, grup aracılığıyla kendilerine ulaşan bir ailenin Umut'un kendi çocukları olduğunu iddia ettiğini anlattı. Ailenin İsrail'de yaşadığını ve Rus olduğunu bildiren Dal, ailenin Umut'un 6 yıl önce kaybolan ''İvan Gença'' isimli oğulları olduğunu söylediklerini dile getirdi. Dal, ailenin İvan Gença'nın fotoğrafını kendilerine e-posta ile attıklarını ve kaybolan çocuğun resmini Umut'a gösterdiklerini belirterek, bu olayla ilgili gelişmeleri ilerleyen zamanda paylaşılacağını işaret etti.
    
Dal, Antalya'da kamp yapan Zenit takımındaki futbolcuların da Gülsüm Anne'yi ziyaret etmek istediğini, ancak antrenman ve maç temposundan zaman bulamadıklarını kaydetti.
    
     ''Umut'un düğününü de burada yapacağız''
    
Umut'a 4 yıldır annelik yapan Gülsüm Kabadayı ise her gün çok sayıda Rus vatandaşından teşekkür telefonu ve mesajı aldığını söyledi. Umut için daha önce 5 Rus anne adayının çıktığını hatırlatan Kabadayı, şimdi de İsrail'de yaşayan bir ailenin Umut'un kaybolan çocukları olduğunu söylediğini belirtti. Kabadayı, ''Umut, herkese umut oldu. Herkes evladını kaybetmiş, ama bulamıyor. Umut, çocuğu kaybolan annelerin umudunu yeşertti. Oluşan bu duyarlılık sayesinde o annelerin çocuklarının da bulunacağına inanıyorum'' dedi.
    
Kabadayı, ''Umut iyileşecek, yaşıtları gibi bir hayat kuracak, hatta Umut'un düğününü de burada yapacağız. Onu çok güzel günler bekliyor'' diye konuştu.
    
     ''İnsanlık adına çok büyük bir ders''
    
Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın da Gülsüm Kabadayı'yı ziyaret etti. Akaydın, sağlık adına üzücü, insanlık adına içinde sevgi ve umut bulunan bir tabloyla karşı karşıya olduklarına dikkati çekti.
    
Gülsüm Anne'yi tebrik eden Akaydın, şöyle konuştu:
    
''Rusya'nın, Antalya'nın turizm ekonomisinde büyük ağırlığı var. Rusya'dan 3 milyona yakın turist ağırlıyoruz. Belediye olarak Rusya ile çok yakın ilişkilerimiz var. Başta politikacıların yaptıkları olmak üzere hiçbir faaliyet iki toplum arasındaki kardeşlik ve dostluğu bu kadar destekleyemez. Bütün insanlık adına da çok büyük bir ders. Burada birbirleriyle kavga eden, birbirlerine zalimlik yapan, terör uygulayan insanlara çok önemli bir mesaj var.''
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER