ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 16:25

UMKE’nin gönüllü personeline uygulamalı eğitim


Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’ne (UMKE) katılan gönüllülere yönelik eğitim verildi. Eğitim sonunda ise daha önce yıkılmış bir binada mahsur kalan kişinin kurtarılmasıyla ilgili tatbikat yapıldı.

Gönüllülük esasına göre çalışan UMKE personeli ülkemizde yaşanan afetlerde gösterdikleri özverili çalışmalar ile herkesin takdirini toplamıştı. Yaşanabilecek olağanüstü durumlarda daha etkin, bilinçli ve zamanında müdahale yapılabilmesi ve afetlere hazırlıklı olmak adına yetişmiş personel sayısının arttırılması ihtiyaç haline geldi. Bu doğrultuda 11. Acil Sağlık Hizmet Bölgesi olan Kayseri’de Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesi UMKE birimi tarafından UMKE Temel Eğitimi düzenlendi.

Düzenlenen bu eğitime bir öğretim görevlisi, 2 doktor, 7 hemşire, 12 Acil Tıp Teknisyeni, 2 Acil Tıp Teknikeri, bir anestezi teknisyeni olmak üzere 25 UMKE gönüllüsü katıldı. Eğitim süresince katılımcılara Afet Epidemiyolojisi, Afetlerde Adli Boyut, Afet Lojistiği, Afet Psikolojisi, Afet ve Olağan Dışı Durumlarda Müdahale, Tıbbi Müdahale ve Saha Eğitimleri konu başlıkları altında eğitimler eğitmenler tarafından verildi. Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya’da Temel KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) konulu eğitimde bilgi ve deneyimlerini aktararak eğitime bizzat destek sağladı. Eğitim daha önce yıkılmış bir binada kurtarma tatbikatıyla son buldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER