ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 15:35

'Uluslararası Yol Güvenlik Sistemi'

Uluslararası Yol Güvenlik Sistemi


Türkiye, karayollarında seyreden araçlardaki yolcuların güvenliğini sağlamayı amaçlayan 'HeERO Projesi'ne (Harmonised eCall European Pilot) dâhil oldu.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen HeERO Projesi'nin Türkiye’deki uygulamaları İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Aselsan A.Ş ile birlikte Telekomünikasyon (Türk Telekom, Turkcell) ve otomotiv sektöründen firmalar (Tofaş, Renault), İçişleri Bakanlığı’nın alt yüklenicileri olarak projede yer alacak.

HeERO Projesi, 112 acil çağrı numarasına bağlı olarak çalışan araç içi acil çağrı sistemi aracılığıyla, acil yardıma ihtiyaç duyan ya da kaza yapan araçlardaki yolcularla anında iletişim kurularak acil yardım ekiplerinin olay mahalline en kısa sürede sevk edilmesini hedefliyor.

Bu sisteme sahip olan bir araç kaza yaptığında sistem otomatik olarak devreye girip 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arıyor. 112 Acil Çağrı Merkezi arayan aracın konum bilgisi araçta bulunan GPS aracılığıyla tespit edilip araçta bulunan sensörler sayesinde de araçtaki hasar miktarı yaklaşık olarak hesaplanabiliyor.

Manuel ya da çarpma ile birlikte devreye giren sistem sayesinde araç içerisinde bulunan kişiler ile 112 Acil Çağrı Merkezinde bulunan görevliler (Polis – Jandarma – Ambulans – İtfaiye ) karşılıklı olarak görüşebiliyor. Yolcular bilincini kaybetse dahi, eCall çağrısı alındıktan sonra acil yardım ekipleri tarafından kaza yapan araca ulaşılıp kazazedelere gerekli müdahale yapılabiliyor. Sistem sayesinde yüzlerce kişinin hayatının kurtarılabileceği belirtiliyor.

2011–2013 yılları arasında 9 Avrupa ülkesi 112 alt yapısını kullanarak, birlikte çalışabilir araç içi acil çağrı sistemini kurmaya başlamıştı. Proje ile pilot ülkelerdeki uygulamaların Avrupa Standardizasyon Kurumunun belirlediği standartlar çerçevesinde değerlendirilerek tüm Avrupa Birliği ülkelerinde uygulama birliğinin sağlanması hedefleniyor.

2015 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinde tüm araçların bu sisteme uyumlu halde üretilmesi ve ülkelerin de acil çağrı merkezlerini e-Call çağrılarını karşılayacak şekilde yeniden düzenlemeleri bekleniyor.

HeERO PROJESİNİN UYGULAMA ALANI

HeERO 1 projesi Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hollanda, İtalya, Romanya ve İsveç tarafından yürütülüyor. 2013–2015 yılları için Avrupa Birliği tarafından HeERO 2 projesine 3 milyon EURO ödenek ayrıldı.

1 Ocak 2013 tarihinde 9 pilot ülkeye ilave olarak 6 yeni ülke projeye dâhil edildi. HeERO 2 projesinin pilot ülkeleri Türkiye, İspanya, Bulgaristan, Lüksemburg, Danimarka ve Belçika. Sistem tüm Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Norveç, İzlanda ve İsviçre’de de uygulamaya konulacak.

HeERO projesi, Avrupa Birliği ülkelerinde araç içi acil çağrı sistemini oluşturmayı ve Avrupa’da uygulama birliği altyapısını gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Böylece Avrupa içerisinde seyahat eden herhangi bir aracın, ciddi bir kaza anında eCall servisini kullanabilmesi sağlanıyor.

Bunun için, proje kapsamındaki bütün ülkelerin birlikte çalışması, hem aynı teknolojiyi kullanmaları hem 112 Acil Çağrı Merkezlerindeki iş ve işlemlerin standart hale getirilmesi hem de ülkelerin eCall servislerinin uyumlu bir şekilde çalışması büyük önem taşıyor.

Araçlardaki eCall cihazı, kaza anında ciddi bir darbe ikazı alır almaz en yakın 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak kaza yerinin coğrafi koordinatlarını ve araçla ilgili diğer bilgileri çağrı merkezine iletebiliyor. Araçta bulunanlar bilinçlerini kaybetse bile sistem, kurtarma ekiplerine kazanın olduğu yerin bilgisini ve araçtaki hasar miktarını verebiliyor.

Sistemin devreye girmesi ile birlikte kaza yapan araç içerisindeki konuşmalar 112 acil çağrı merkezindeki görevliler tarafından dinlenebiliyor. Ekipler dakikalar içerisinde olay yerine intikal ederek olaylara müdahale edebiliyor. Aynı cihaz bir buton aracılığıyla manüel olarak da acil çağrı yapabiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER