ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 10:59

'Uluslararası yayınevi' kuracak

Uluslararası yayınevi kuracak


Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan birlikte 'uluslararası yayınevi' kuracak. İlk olma özelliği taşıyan projeyle, Türk dünyası bilim adamlarının ortak çalışma alanları oluşturmaları ve bilimsel anlamda birliktelik sağlanması hedefleniyor.

        Azerbaycan ve Kazakistan Eğitim bakanlıkları, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Bilecik Üniversitesi’nce yürütülen 'uluslararası yayınevi' oluşturulması ile ilgili çalışmalar kapsamında Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tosun, Türk Dünyası Matematikçiler Birliği Başkan yardımcıları ile Azerbaycan Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mısır Mardanov’u makamında ziyaret etti.

        SAÜ’den yapılan açıklamada, ziyaret sonrasında yayınevinin kurulması ile ilgili prensip kararları alındığı belirtildi. Açıklamada, yakın bir gelecekte yayın evinin hayata geçirilmesi hususunda fikir birliğine varıldığı belirtilerek, "Uluslararası yayınevi tekelinin kırılmasında bir ilk niteliğini taşıyan bu girişimle, Türk dünyası bilim insanlarının ortak çalışma alanları oluşturmaları ve bilimsel anlamda Türk dünyasının birlikteliğinin sağlanması gibi birçok amaca hizmet edilecektir.” denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER