ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 22:45

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda amonyak sızıntısı


Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) görevli 2 astronotun, güç sistemi radyatöründe belirlenen amonyak sızıntısını bulup tamir etmek için uzay yürüyüşüne çıktığı bildirildi.
     Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronotlar Thomas Marshburn ve Chris Cassidy'nin sızıntıyı bulup tamir edebilmek için UUİ'den ayrıldığını açıkladı.
     NASA, dün yaptığı açıklamada UUİ'de donmuş amonyak tanecikleri bulunduğu, durumun ciddi olduğu, ancak astronotlar için hayati tehlike arz etmediği belirtilmişti.
     Astronotlar, sızıntının olduğu sanılan yerin fotoğrafını çekebilmek için UUİ'nin Dünya'nın aydınlık olan tarafına ulaşmasını bekliyor.
     Toksik bir madde olan amonyak, UUİ içindeki elektronik araçların yaydığı ısıyı giderme işlevini yerine getiren radyatör kanallarında soğutucu sıvı olarak kullanılıyor.
     UUİ'deki amonyak sızıntısının varlığı, 2007'den beri biliniyor. Geçen yıl 1 Kasım'da UUİ'nin o zamanki komutanı Sunita Williams ile Japon astronot Akihiko Hoşide de radyatördeki sorunu gidermek için uzay yürüyüşüne çıkmıştı.
     UUİ'de, acil durumlarda astronotların tahliyesinde kullanılmak üzere hazır bekletilen gemiler bulunuyor.
     ABD'li Chris Cassidy ile Rus Pavel Vinogradov ve Alexander Misurkin'in, 29 Mart 2013'te Soyuz aracıyla gelerek, Amerikalı Tom Mashburn, Rus Roman Romanenko ve Hadfield'e katılması sonucu UUİ'deki astronot sayısı 6'ya çıkmıştı. Hadfield, Marshburn ve Romanenko'nun gelecek hafta Dünya'ya dönmesi planlanıyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER