ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 13:08

Uluslararası lise münazara şampiyonasında gündem Suriye


Tuzla Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Liseler Münazara Şampiyonası, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. 7 ülkeden 100 katılımcı ile gerçekleştirilen şampiyonada, lise öğrencileri dünya gündeminden konuları tartıştı.

Avrupa Birliği Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Tuzla Belediyesi’nin destekleriyle, Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Liseler Münazara Şampiyonası, Tuzla’da gerçekleştirildi. Şampiyonaya Türkiye, Moğolistan, Yemen ve Ukranya’dan 60 lise öğrencisi katıldı. Şampiyonanın jürisinde ise Türkiye, Pakistan, Ukranya, Moğolistan ve Yemen’den uzmanlar yer aldı.

Yarışmaya katılan lise öğrencileri, takımlar halinde kendilerine verilen konuları karşıt görüşlerle savundu. Oldukça hararetli maçlara sahne olan şampiyona boyunca “Savaşlar medyada tüm şiddetiyle gösterilmelidir, Türkiye Suriye’ye girmelidir, okullardaki haşarı çocukların aileleri cezalandırmalıdır, dine hakaret içeren tüm sanat ürünleri yasaklanmalıdır, her ülkeye nükleer silah bulundurma hakkı verilmelidir, tüm dünyada üniversiteler parasız olmalıdır ve estetik cerrahi yasaklanmalıdır.” başlıklarından oluşan konular tartışıldı. Suriye’de yaşanan iç savaşı masaya yatıran öğrenciler, Esad rejiminin savunulacak bir durumu olmadığını ifade etti.

Şampiyonada, Türkiye takımlarından Galatasaray Lisesi ile Moğolistan takımı finale kaldı. Finalistler, “Avrupa’daki ülkelerde aşırı sağcı partilerin seçimlere katılması yasaklanmalıdır.” konusunda yarıştı. Oldukça hararetli geçen final maçının ardından birinciliği, ev sahibi Türkiye’den şampiyonaya katılan Galatasaray Lisesi Takımı kazandı. Final müsabakasının ardından, katılımcılara belge ve başarılı takımlara plaket verildi. Organizasyon ile ilgili değerlendirmede bulunan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 7 ülkeden gelen öğrencilerle Türkiye’nin uluslararası münazara yarışmasına ev sahipliği yaptığını belirtti. Yazıcı, "Gençler her zaman gündemi münazara etmeli, onlara ortamlar oluşturmalı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER