ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 21:49

Uluslararası İslamofobi Konferansı


İngiltere'nin ilk müslüman bakanı İşçi Partili Şahid Malik, "Erdoğan İslamofobiyle savaşta en önde gelen lider" dedi
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Uluslararası İslamofobi Konferansı'nın kapanış oturumunda konuşan Malik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uluslararası arenada İslamofobiyle savaşın en önde gelen lideri olduğunu belirtti. Malik, "Bütün gayretli çalışmalarında kendisine başarılar dilerim" ifadesini kullandı.

Malik, İslamofobi konferansının İslam ve Hristiyanlığın birleştiği bir köprü ülke olma özelliği taşıyan, dolayısıyla simgesel anlamda çok güçlü bir konuma sahip olan Türkiye tarafından düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Malik ayrıca İngiltere'nin, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine yönelik büyük desteğinin süreceğini çünkü yaşlanma tehdidiyle karşı karşıya olan AB'nin, Türkiye'nin genç nüfusuna ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Mısır demokrasisine çifte standart

Malik ayrıca uluslararası aktörlerin seçimleri desteklediğini, ancak sonucunun istediği gibi olmayınca tavrını değiştirdiğini söyledi.

Mısır'ın seçimle işbaşına gelmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin devrilmesinden sonraki tavrının batının demokrasiye olan bağlılığına şüphe düşürdüğünü ifade eden Malik, şunları kaydetti:

"Iraklıların, Filistinlilerin seçim yapmasıyla, Mısırlıların seçim yapmasıyla kimsenin derdi yok ancak netice beklenildiği gibi gelmeyince bazı uluslararası aktörler tutumlarını değiştirdi. Demokrasiye ya inanırız, ya inanmayız. Değerlerimizle mi yoksa batının çıkarları ekseninde hareket ediyoruz? Hedefimiz değerlerle hareket etmek olmalı ve bütün yerleşik çıkarlarımızı değerlerimizle birleştirmeliyiz."

2005 yılında İşçi Partisi'nden milletvekili seçilen Şahid Malik, 2007'de İngiltere'nin ilk Müslüman bakanı oldu. Uluslararası Kalkınma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulunan Malik, 2010'daki genel seçimde koltuğunu kaybetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER