ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:33

Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nde Cihan’a ödül


Ankara'nın Çubuk ilçesinde bu yıl 9'uncusu düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nde 'Yılın Enleri Ödülleri' sahiplerine verildi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı törende, 'Yılın Enleri Ödülü'ne layık görülen basın kuruluşlarından Cihan Haber Ajansı’nın ödülünü Cihan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Mustafa Kılıç aldı.

Çubuk Atatürk Parkı'nda düzenlenen ödül törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Lokman Özden, Bosna Hersek'in Maglaj Belediye Başkanı Mehmet Mustabasıc, Maglaj Merhamet Derneği Başkanı Atıf Spahıc, Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş, Çubuk Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Yasin Özen, Cihan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Mustafa Kılıç, Cihan Haber Ajansı Ankara Bölge Haberler Müdürü Eyüp Boğazkesen, AA Yurt Haberler Müdürü Ziver Büyüktaş, yabancı konuklar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hükümet olarak eğitime çok büyük destek verdiklerini belirterek, “Son 10 yılda 400 binin üzerinde öğretmen almışız. 190 binin üzerinde derslik yapıldı. Bütçeden eğitime verdiğimiz payı 6 kat artırmışız. Bütçe içerisindeki payı da katlanmış. Hakikaten eğitim çok önemli, kültür çok önemli, dünya ile rekabet etmek için eğitim çok önemli bir unsurdur.” dedi. Şimşek, Çubuk ilçesiyle ilgili düşüncelerini de şöyle dile getirdi: “Ankara'da savunma sanayinden tutun, birçok diğer sanayi yavaş yavaş burayı çekim merkezi haline getirmiştir. Çubuk da tam bu merkezin ortasında bulunuyor. Hava alanının, fuar merkezinin, üniversitelerin yeni yeni yer edinmesi Çubuk'un geleceği açısından son derece önemlidir. Ama Çubuk'u renklendiren, Türkiye'nin gündemine taşıyan en önemli unsur turşudur. Gerçekten Çubuk denildiğinde tuşu akla gelir. Hakikaten muhteşem bir atmosfer var. Çubuk üretiyor ama bir o kadar da zenginliklerini ortaya koyuyor. Bu açıdan şanslı sayılırız. Belediye Başkanımızı gerçekten tebrik ediyorum. Burada büyük bir değişim ve dönüşüm var. Biz de hükümet olarak Çubuk'un gelişmesine destek vereceğiz. Değerli Belediye Başkanımız yeni üniversitelerin burada varlığına değindi. Bizim için her şeyden önce insan gelir. İnsan deyince de akla eğitim gelir.”

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden de altyapı ile yol çalışmaların kendi dönemlerinde yapıldığını ve tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Özden, “Yapılan yeni okullar ile derslik başına düşen öğrenci sayısı 25'e kadar indi. Yine bunların yanında Ankara'nın 5. devlet üniversitesi olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, kuzeyin parlayan yıldızı Çubuk'ta kuruldu. Bu kuruluş Çubuk'ta sinerji oluşturdu ve ilçenin topraklarını bereketlendirdi. Sayın Bakanım, seçimden önce dediğimiz 'üçlü olalım güçlü olalım' bunun tezahüratı Çubuk'un her metrekaresinde var. Başta Sayın Başbakanımıza, bakanlarımıza, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza ve ekibine, herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 'Yılın Enleri' ödül töreni yapıldı. Törende, yapılan yazılı ve görsel sayısız haberler nedeniyle Türkiye'de ve dünyada ilçenin tanıtımı noktasında çok büyük katkılar sağlayan haber ajanslarından Cihan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Mustafa Kılıç'a ve AA Yurt Haberler Müdürü Ziver Büyüktaş'a, ilçenin mutfak kültürü ve gelenekleri hakkında araştırma yapan ve bu konuda bir eser hazırlayan Halk Bilimi Uzmanı Sevim Aydos'a, ilçenin eğitime katkı veren hayırsever vatandaşlarından Ahmet Doğan'a, İbrahim Yılmaz adına oğlu Mustafa Yılmaz'a ve Satılmış Zeki adına oğlu Salih Zeki'ye, ilçenin tarihi mekanlarına sahip çıkarak görsel anlamda güzelleşmesine katkı veren vatandaşlardan Muzaffer Yanık'a, Sezai Atalay Zengin'e, Kemal Tüzün adına kız kardeşi Sevim Tüzün'e, Sadet Yılmaz'a, hobi olarak başladığı oyuncak yapımı sonunda uzaktan kumandalı iş makinesi yapmayı başaran ve bu konuda gençlere örnek olan ekskavatör operatörü Yalçın Demir'e ödüllerini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ve Belediye Başkanı Lokman Özden verdi.

Törenin ardından çeşitli ülkelerden gelen yabancı katılımcılar arasında turşu yeme yarışması düzenlendi. Yarışmayı Bosna Hersek temsilcisi kazandı. Yarışmaya katılanlara turşu hediye edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER