ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:44

Ulusal Ajans'tan gençlik programlarına mali destek


AB Bakanlığı Ulusal Ajans Gençlik Programı'nın 1 Şubat 2013 dönemine ilişkin proje başvuru sonuçları açıklandı.
     AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk Ulusal Ajansı'nın iki ana programından biri olan Gençlik Programı'nın, gençlerin istihdam edilebilirliğini artırmayı, karar alma süreçlerine aktif katılımlarını güçlendirmeyi, gençlik politikalarının belirlenmesinde rol alan kişi ve kuruluşların kapasitelerinin artırılmasını ve kültürlerarası öğrenmeyi hedeflediği belirtildi.
     Açıklamada, program kapsamında yılda üç kez olmak üzere 1 Şubat, 1 Mayıs ve 1 Ekim tarihlerinde yapılan teklif çağrısıyla, gençler, gençlik çalışanları ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, üniversiteler ve kamu kuruluşları tarafından sunulan projelere destek sağlandığı ifade edildi.
    
     -En fazla proje Ankara, İstanbul ve İzmir'den-
    
     Bu doğrultuda, 2013 yılının birinci dönemi olan 1 Şubat 2013 dönemi için sunulan gençlik projelerinin değerlendirme sürecinin Türk Ulusal Ajansı tarafından geçen hafta tamamlandığına değinilen açıklamada, söz konusu dönem için sunulan 834 projeden 262'sinin proje hibe desteği almaya hak kazandığı kaydedildi.
     Buna göre, yıl sonuna kadar yaklaşık 15 milyon avro dağıtılması planlanan Gençlik Programı'nda, 1 Şubat döneminde desteklenmeye hak kazanan projelere, yaklaşık 4,5 milyon avro tahsis edildi.
     Toplam 62 ilden projelerin desteğe hak kazandığı başvuru döneminde, 35 proje ve toplam 718.828,78 avroluk hibe tahsisat miktarıyla Ankara, en fazla projenin desteklendiği il oldu. Başkenti, 25 proje ve toplam 504.419,00 avroluk hibe tahsisat miktarıyla İstanbul takip etti. İzmir ise 11 proje ve 198.441,20 avroluk tahsisat miktarıyla üçüncü sırada yer aldı.
    
     -Türk gençliğinin girişimciliğini gösteriyor-
    
     Dernek, vakıf gibi sivil toplum kuruluşları, belediyeler, valilikler ve üniversitelerin yanı sıra gençlerin bir araya gelerek oluşturdukları gayri resmi gençlik topluluklarının proje sunabildikleri Gençlik Programı'nda, 1 Şubat 2013 başvuru döneminde hibe desteği kazanın 262 projeden 145'i gayri resmi gençlik grupları, 61'i sivil toplum kuruluşları, 56'sı ise kamu kuruluşları tarafından sunuldu.
     Bakanlık açıklamasında, kabul edilen projeler içinde en büyük payın, gayri resmi gençlik gruplarına ait olmasının, Gençlik Programı'nın gençler tarafından ne kadar benimsendiğinin ve Türk gençliğinin girişimciliğinin önemli bir göstergesi olduğu belirtildi.
     Avrupalılık bilinci, sanat ve kültür, azınlıklar, dinlerarası diyalog, çevre, sağlık, cinsiyet eşitliği, engellilik, gençlik politikaları, ayrımcılıkla mücadele, medya ve iletişim, gençlik bilgilendirmesi gibi temaların işlendiği 2013 Şubat dönemi gençlik projelerinde en fazla işlenen temalar ise sanat ve kültür, Avrupalılık bilinci ile çevre ve sağlık oldu.
    
     -"Türkiye, Almanya ve İngiltere'den sonra üçüncü ülke"
    
     AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Gençlik Programı ile her yıl yaklaşık 15 milyon avro AB desteği kullandığını, bu kaynakla her yıl 20 bin gencin eğitim, staj, gönüllü çalışma ve çeşitli çalışmalar amacıyla AB üyesi ülkelere gönderildiğini ifade etti.
     "Gençlik Programı, gençlerimizi Avrupalı gençler ile ortak çalışmalarda buluşturarak Türkiye'nin AB üyelik sürecindeki en önemli engellerinden biri olan önyargıların ortadan kaldırılması konusunda en önemli araçlarımız arasında yer alıyor" diyen Bağış, şunları kaydetti:
     "Türkiye, Türk Ulusal Ajansı'nın son yıllardaki kapsamlı tanıtım çalışmaları ile Almanya ve İngiltere'den sonra tüm Avrupa'da Gençlik Programı'ndan en fazla yararlanan üçüncü ülke durumuna geldi. Gençlerimizin programa gösterdiği ilgi ve gayretli çalışmaları bizleri çok memnun ediyor. Bu vesileyle, 2013 yılının birinci dönemi için Gençlik Programı'ndan hibe almaya hak kazanan proje sahibi gençlerimizi kutluyor, 1 Mayıs ve 1 Ekim döneminde yapılacak başvurular için tüm gençlerimizi programdan faydalanmaya davet ediyorum."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER