ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 10:06

Uludağ’ın göllerinden 300 kilo çöp toplandı

Uludağın göllerinden 300 kilo çöp toplandı


Türkiye'nin önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ’ın zirvesinde bulunan doğa harikası 4 gölden 300 kilogram çöp toplandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen temizlik çalışmasına çevre köylerden de destek geldi. Alaçam köyü yolu kullanılarak yaklaşık 3 saatte varılan Göller Bölgesi'ne traktör ve 5 işçi ile giden ekipler, alanda bırakılan çöpleri topladı, yerde yakılan ocaklar dağıtıldı. Toplanan yaklaşık 300 kilogram çöp, traktörle Bursa Şehir Merkezi Katı Atık Tesisleri'ne götürüldü.

Göller Bölgesi'ne izinsiz girişin önüne geçmek için ulaşım yollarına yapılan 3 adet kilit tertibatlı demir kapıların zorlanarak açıldığı belirlendi. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kapıları zorla açanlar hakkında yasal işlem yapılabilmesi amacıyla denetimlerin sıklaştırılacağını ifade etti.

ULUDAĞ’IN EN ÖNEMLİ KAYNAK DEĞERLERİNDEN

Uludağ Milli Parkı'nın çok bilinmeyen diğer yüzü olan Göller Bölgesinin, parkın en önemli kaynak değerlerinden biri olduğu belirtildi. Alpin zon kuşağında bulunan buzul gölleri ve çevresi, biyolojik çeşitlilik bakımından Uludağ Milli Parkı'nın olduğu gibi Türkiye'nin de en önemli alanlarından kabul ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER