ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 14:00

Uludağ’daki yangın uçaklar geç müdahale edince büyüdü


Bursa Uludağ’da, Sarıalan ile merkez Osmangazi ilçesine bağlı Süleymaniye köyü arasındaki ormanlık bölgede dün başlayan orman yangını, havadan yapılan müdahaleye rağmen söndürülemiyor. Yangını dün 15.00 sularında 177'ye bildirdiklerini belirten Uludağ'daki köy sakinleri ise geç müdahalenin yangını büyüttüğünü iddia ediyor.

Orhan Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, dün saat 16.30 civarında yangın ihbarının kendilerine ulaştığını söyledi. Ekiplerin hemen hareket ederek bölgeye ulaştığını belirten Coşkun, “18 tane arazöz, 150 çalışan ve 22 teknik eleman ile yangına müdahale ediyoruz. Ancak dün gece havadan müdahale edemediğimiz için yangını söndüremedik.” dedi.

Yangının başlamasının ardından uçak talebinde bulunduklarını ifade eden Coşkun, “Yangın söndürme uçakları teknik olarak gece müdahale edemiyor. Bu sebeple sabah beklendi. Şu anda İstanbul’dan THK’dan gelen iki uçak müdahale ediyor. Yangın 6 farklı yerde devam ediyor. Yangının 30 hektarlık bir alanda etkili olduğunu tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Kayalık bölgede çıkan yangın alanına ulaşmakta zorluk geçtiklerini bildiren Coşkun, yol açmaya çalıştıklarını dile getirdi. Yangının örtü yangını olduğunu dile getiren Coşkun, bölgede kızıl çam değil, göknar ağaçları bulunduğunu kaydetti.

Bölgeye çıkarken yol kenarlarında piknik ateşlerine rastladıklarını dile getiren Coşkun, “Vatandaşlarımıza uyarımız Uludağ gözbebeğimiz, korumamız lazım.” şeklinde konuştu.

Süleymaniye köyü sakinlerinden Hakkı Kuş ise dün saat 15.00 sıralarında 177’yi arayıp yangını haber verdiğini anlattı. Kuş şunları ifade etti: “Geleceklerini söylediler ama geç geldiler. Yangın çok küçük bir noktadan başladı. Zamanında uçak gelseydi yayılmazdı. Üzüntümüz müdahalenin geç yapılması. Akşamdan beri ciğerlerimiz yanıyor.”

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER