ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 13:23

Uludağ 48 saattir yanıyor


Bursa Uludağ’da Sarıalan ile merkez Osmangazi ilçesi Süleymaniye köyü arasındaki ormanlık bölgede başlayan yangın söndürülemedi. Belirlenemeyen bir sebeple yaklaşık 48 saat önce çıkan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Yangının ilk başladığı bölge olan Sarıalan’daki alevler kısmen söndürüldü, daha aşağılarda Süleymaniye köyü yakınlarında ise devam ediyor. Dağda etkili olan lodosun çalışmaları güçleştirdiği belirtiliyor. Yangına Orman Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yanı sıra İstanbul’dan gelen bir yangın sündürme uçağı da havadan su atıyor.

Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, dağda etkili olan lodosun çalışmaları zorlaştırdığını açıkladı. Coşkun, şu bilgileri verdi: “Lodos çıktı, bizi korkutuyor, bir anda farklı yerlere sıçrayabiliyor. Şu an yangının devam ettiği bölge ekiplerimizin ulaşamadığı yer. Buralara ancak uçakla müdahale ediyoruz. Kısa sürede kontrol altına almaya çalışıyoruz, ama rüzgar sebebiyle işimiz zor. Şu ana kadar 150 hektarlık bir alan zarar gördü.”

Köylülerden Hüseyin Kaya ise iki gündür devam eden yangının kendilerini üzdüğünü anlatırken, “Bir bölümü söndürüldü ama alt tarafta devam ediyor.” dedi. Eşi Kader Kaya da “Yangın devam ediyor, köyümüze sıçramasından korkuyoruz, inşallah olmaz.” ifadesini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER