ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 00:18

Ulu Camii'de hatim

Ulu Camiide hatim

Diyanet İşleri Başkanlığı, maden ocağındaki faciada hayatını kaybedenler için Soma Ulu Cami'de hatim programı düzenledi.


Program, akşam namazının kılınmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yaptığı konuşmada, Soma'daki maden faciasında ölen işçilere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Kalplerin mahsun olduğu, gözlerin yaşardığı bir zaman diliminden geçildiğini belirten Görmez, "Dün burada, Soma'da kendi ailesinin, çocuklarının rızkını temin etmek için yeryüzünün yüzlerce metre altında bir kömür madeninde, bir can pazarında hayatını kaybeden evlatlarımızın, kardeşlerimizin hüznünü, kederini, elemini yaşıyoruz. Yüce Rabbimiz, milletimize böyle acılar, kederler, böyle üzüntüler vermesin" diye konuştu.
Milletçe emsalsiz hüznün yaşandığını dile getiren Görmez, bugünün "kuruyan dua pınarlarının açılacağı gün" olduğunu kaydetti.

Mehmet Görmez, "Bugün yüreklerimizi ebediyete uğurladığımız kardeşlerimizin yürekleriyle birleştirme günüdür. Her birimiz, Rabbimize dua etmeliyiz. Dualarımızdan onları mahrum etmemeliyiz. Her şeyden önce bugün, Soma evlatlarını kaybeden bütün annelerimizin acısı, ülkemizde bütün annelerin acısıdır. Her şeyden önce Soma'da dün evlatlarını, yavrularını, civanmertlerini kaybeden bütün babaların acısı, Türkiye'de yaşayan bütün babaların acısıdır" ifadelerini kullandı.

Bu can pazarında hayatlarını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet dileyen Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yüce Rabbim, milletimize böyle acıyı bir daha yaşatmasın. Ayrıca dualarımız, belki hala umudumuzu yitirmediğimiz, toprağın altında hayat emareleri taşıyan kardeşlerimizle beraber olmalı. Hep birlikte Yunus Peygamberi denizin dibinden, karanlıklardan kurtaran Rabbimize dualarımızla yönelmeliyiz. Hamdolsun ki bu gibi hallerde, başımıza bir bela geldiğinde, bir kazaya uğradığımızda sığınacak bir Rabbimiz var. Hamdolsun ki bizi bu gibi musibetlerde Rabbimize sığınmayı sağlayacak iman gibi bir hazinemiz var. Ölümü asla yok olmak olarak değil, sonsuzluk olarak değerlendiren inancın mensubu olduğumuz için Allah'a ne kadar şükretsek azdır."

- "Müminin başına bir musibet geldiği zaman..."

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kadere ve ecele inanıldığını ancak kader ve ecelin ihmal ve sorumlulukları ortadan kaldırmayacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Yüce Rabbimiz, bu gibi hallerde müminleri tarif ederken şöyle buyurur; 'Müminler, gerçek anlamda sabreden müminler öyle insanlardır ki, onların başına bir musibet geldiği zaman (biz Allah'tan geldik, Allah'a gideceğiz. Biz Allah'a aitiz, varacağımız yer de Allah) derler.' Sevgili Peygamberimiz, Hadis-i Şeriflerinde, 'Sabır ilk sahnede, müminin başına bir musibet geldiği zaman asıl mümin için önemli olan o vakitte sabretmesidir. Elbette sabretmek, aynı zamanda yaratıcının rızasına yoğun olarak çaba içerisinde olacağımızı ifade etmektir.

Milletimizin fertlerinden isteğim; yüreklerimizi kenetleyerek, sevinçlerde birleştiğimiz gibi, hüzünleri paylaşarak birbirimize yardımcı olmamız."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER