ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 17:21

"Ülkeler değil, artık şehirler yarışıyor"

"Ülkeler değil, artık şehirler yarışıyor"


Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, son yıllarda artık ülkelerden ziyade şehirlerin gelişim alanında ciddi bir yarış içerisinde bulunduğunu belirterek, şehirlerin bu yarışta sahip olduğu birikimler noktasında markalaşarak, güçlerini ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Konsey üyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği yönetim kurulu üyesi de olan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, günümüz dünyasında özellikle yaşanabilirlik düzeylerine göre, bazı şehirlerin ülke isimlerinden bile önde geldiğini vurguladı. Şehirlerdeki gelişme düzeyinin bir değer üzerinde markalaşmayı da ön plana taşıdığını anlatan Ünver şöyle konuştu: "Doğudan batıya, güneyden kuzeye doğru günümüz dünyasına baktığımızda yaşanabilirlik düzeyi açısından artık şehirlerin , kültür, turizm, eğitim ,tarım, sanayi, üniversite ve sağlık kentleri olarak markalaşmaları gerektiği gerçeği, net bir şekilde ortaya çıkıyor. Artık haritada ülkeler yarışmıyor, kentlerin yarışına şahit oluyoruz. Bu noktada biz belediye başkanlarına da oldukça önemli görevler düşüyor. Belediye başkanları yaşanılan kentleri daha yaşanılır bir hale getirme çabası içerisine giriyorlar. Bu gelişmelere paralel olarak bazı şehirlerin isimleri bile, yaşanabilirlikleri nedeniyle ülke isimlerinden öne geçmiş durumda."

Ünver, ilk etapta bölgesinde ve sonrasında da ülke genelinde büyüyen ve gelişen bir Nevşehir profilini 9 yılı aşkın hizmet döneminde ortaya koymaya büyük bir özen gösterdiklerini ifade ederek, "Kapadokya gibi dünyada bir örneği olmayan bir bölgenin ana merkezliğini üstlenen Nevşehir'de, belediye olarak ciddi bir alt ve üst yapı hareketliliği içerisindeyiz. Sadece bizim değil, tüm dünya insanlığının da gezerek ve doyasıya kültür, doğa ve tarihi bizzat yaşayabileceği Kapadokya gibi bir dünya markasına sahip bir bölgenin ana idari merkezliğini yapan Nevşehir’de, öncelikli olarak bölgesinde, sonrasında ülke çapında ve son olarak da dünya kentleri arasında ciddi bir yarış halinde bulunuyoruz. Nevşehir’in Kapadokya markası ile dünya kentleri ile yapacağı bu yarışta hedeflenen çizgiye, her şeyin üzerinde hizmeti hak eden vatandaşlarımız ile birlikte kısa sürede ulaşabileceğimize yürekten inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER