ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 14:57

'Ülkede kaotik bir ortam oluşturulmaya çalışılıyor'

Ülkede kaotik bir ortam oluşturulmaya çalışılıyor


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan hadiselerin can acıtıcı olduğunu belirterek, “İyi niyetli insanlar orada bir eylem başlattı, arkasından malum örgütler işin içine girerek, ülkede kaotik bir ortam oluşturmak için düğmeye bastı.” dedi. Memur-Sen Muğla İl Temsilciliği’nin yıllık divan toplantısı, İl Özel İdare salonunda yapıldı. Toplantıya Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık Sen Genel Başkanı Memiş, Toç-Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Fatih Doğan, Memur Sen İl Temsilcisi Hasan Demirtaş, bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri katıldı.

İl Temsilcisi Demirtaş, açılış konuşmasında Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduklarını söyleyerek, “Taksim’de yaşananlar, başlangıçta basit bir doğa eylemiyken bütün ülkeyi saran şiddet gösterisine dönüşmüşse bunun kaynağını, Taksim’i Tahrir Meydanı yapma sevdasında ve bu sevdanın dış mihraklarında aramalıyız. Hepimizin sağduyulu olması gerekiyor, çünkü bu ülke hepimizin.” dedi. Memur-Sen’in Muğla’da 7 bin üyeye ulaştığını kaydeden Demirtaş, “Sendikacılığı bir siyasi partinin güdümünde gidenlerden değil, tüm Türkiye’nin sesi ve hakların savunucu olmayı kendilerine düstur edinmiş olan Akif İnan'lardan öğrendik ve Akif İnan yolunda sendikacılık yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Genel Başkanı Metin Memiş ise 18 yıldır millet adına onurlu bir sendikacılık yaptıklarını belirterek, “Sendikamız, bugün ülkenin inşasında önemli bir rol üstlendi. Ülkemiz çok önemli bir süreçten geçiyor. 30 yıldır bu ülkenin başına bela olan, 40 bin cana mal olan ve 400 milyar dolarımızı harcadığımız terörün bitirilmesi noktasında bir süreç başlatıldı. Memur-Sen olarak bu süreci önemsiyoruz. Ya bu süreç başarıya ulaşacak, ülkede 30 yıldır akan bu gözyaşı ve kan duracak ya da terör belası devam edecek. Memur-Sen olarak terörün bitirilmesi başta olmak üzere ülkemizin kalkınmasında öncelikli illerde yatırımların ve istihdamların yapılması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Memur-Sen olarak çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını istediklerinin altını çizen Memiş, “Biz bu sürecin böyle gitmesini istiyoruz. Türkiye'de inşallah normalleşme devam edecek. Artık bu sürecin kalıcı hale gelmesi gerekiyor. 11 yıldır demokrasi mücadelesi veriliyor. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa reformuyla demokratikleşme hız kazandı. Meclis'teki dört partiyi göreve çağırıyoruz ve sivil anayasanın en kısa sürede yapılmasını talep ediyoruz. Türkiye, terör belasından kurtulup yeni anayasasını yaparsa bölgesinde ve dünyadaki hiçbir güç onu tutamaz. Elbette bu, birilerini endişelendiriyor. Bu birileri, bunun önüne geçmek için geçen hafta düğmeye bastı.” şeklinde konuştu.

Metin Memiş, ülkede son haftalarda yaşanan hadiselerin can acıtıcı olduğuna vurgu yaparak, “Demokratik ülkelerde, demokrasinin yerleştiği yerlerde tepkiler, eylemler önemlidir. 15 ağaç için de eylem yaparsınız, kelebek için de, bu demokratik haktır ama siz bu süreç içinde artık bu hakkı, hak aramayı gasp etmeye döndürürseniz, kusura bakmayın niyetinizi anlamış değiliz. İyi niyetli insanlar orada bir eylem başlattı, arkasından malum örgütler ve bazı siyasi partiler işin içine girmek kaydıyla, dış düşmanlarımızı da bu işin içine çekmek kaydıyla ülkede kaotik bir ortam oluşturarak, kardeşlik ve huzurumuzu bozmaya çalıyor.” dedi. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER