ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 19:51

Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Mersin'de


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Maalesef Türkiye'nin bu büyümesinden rahatsız olanlar var. Gezi olaylarında şunları gördük; Türkiye'nin gelişmesiyle ilgili haberlerle alay ediliyordu. Böyle birşey söz konusu olabilir mi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişi, kendi ülkesinin kalkınmasından nasıl rahatsızlık duyabilir?" dedi.
Bakan Elvan, Mersin Liman İşletmeleri'nce yaptırılacak Mersin Limanı Genişletme Projesi'nin temel atma töreninde, kentin sanayi, turizm ve tarım açısından önemli konumda bulunduğunu söyledi.
Mersin'in tarım ve sanayi alt yapısına sahip olduğunu dile getiren Elvan, "Mersin, en önemli lojistik merkezlerinden biri. Ulaşım alt yapısına bakıldığında, karayolu ve demiryollarında önemli çalışmalar yaptık. Bölünmüş yol yapımı ve demiryollarının alt yapısının yenilenmesi konusunda önemli çalışmalar yaptık. Mersin'den Adana'ya, kuzeyden gelen hatların hızlı trene dönüştürülmesi çalışmalarıyla hızlı treni Mersin'e kavuşturacağız" diye konuştu.
Mersin limanının sadece kente hizmet vermediğini belirten Elvan şunları kaydetti:
"Eğer biz Mersin'in kuzeyindeki, doğusundaki, batısındaki illerin de gelişmesini ve kalkınmasını istiyorsak, Mersin'i geliştirmek zorundayız. Mersin'in gelişmesi, Konya'nın, Karaman'ın, Nevşehir'in, Aksaray'ın gelişmesiyle doğrudan ilintilidir. Ne kadar hızlı geliştirirsek, alt yapı oluşturursak bu iller de o kadar hızlı gelişecektir. O illerimiz için en önemli hadise, üretilen ürünlerin çok kolay ve düşük maliyetle limana ulaştırılması. O illerde bulunan sanayi sektöründeki firmalarımız elbette rekabet güçlerini artırmak istiyor ancak büyümek için taşımacılık maliyeti aşağıya çekilmedikçe, rekabet güçlerini daha fazla artıramayız. Ankara'yı Konya'ya, Karaman'ı Mersin'e bağlayan yüksek hızlı tren projesine başladık. Geçen ay Konya Karaman arası hızlı tren projesinin çalışmalarını başlattık. Yüklenici firma çalışıyor. 2 ay içinde de Karaman Mersin'in ihalesine çıkacağız. Bunun anlamı, Mersin limanına gelen mallar, yüksek hızlı trenle Karaman'a, Konya'ya, Ankara'ya, Nevşehir'e, Kayseri'ye ulaşma imkanı bulacak."
Akdeniz Sahil Yolu projesinin, hükümetlerince hayata geçirildiğini ve büyük kısmının tamamlandığını ifade eden Elvan, güzergahta 23 türel bulunduğunu ve birinin açılışını gerçekşeştirdiklerini söyledi. 12 yılda 70'in üzerinde tünel tamamlandığını vurgulayan Elvan, sadece Mersin sınırları içinde 2 yılda 22 tünelin yapımının tamamlanacağını belirtti.
- "Türkiye'nin gelişmesiyle ilgili haberlerle alay ediliyordu"
Türkiye'nin 12 yıl içinde muazzam büyümeye sahne olduğunu dile getiren Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama maalesef Türkiye'nin bu büyümesinden rahatsız olanlar var. Gezi olaylarında şunları gördük; Türkiye'nin gelişmesiyle ilgili haberlerle alay ediliyordu. Böyle birşey söz konusu olabilir mi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişi, kendi ülkesinin kalkınmasından nasıl rahatsızlık duyabilir? Avrupa, bugün bunu konuşuyor. 'İyi bir liderimiz yok' diyorlar. Biz ise güçlü, dirayetli bir lidere sahibiz ama ona rağmen liderimizi, Başbakanımızı itibarsazlaştırma gayreti içinde olanlar var. Bunlar dışarıdan da büyük destek alıyorlar ama başaramayacaklar. Halkımızın güçlü desteği sürdükçe, istikrarsızlıktan yana olanlar başaramayacak. Çanakkale Zaferinde dedelerimizin, nenelerimizin nasıl mücadele verdiğini bu millet çok iyi biliyor. Hiç kimse umutlanmasın. Bu ülke büyümeye ve güçlenmeye devam edecek."
Bakan Elvan, konuşmasının ardından protokol demir testereyle önlerindeki kabloları keserek, liman genişletmesi için ilk kazıkları suya indirdi. 130 milyon dolara mal olacak projenin 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER