ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:00

Ulaşım Fizibilitesi Projesi'nde sona gelindi


Afyonkarahisar kent merkezindeki ulaşımın düzenlenmesi, mevcut sorunların aşılmasına yönelik hazırlanan Trafik Master Planı’nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Afyonkarahisar Trafik Master Planı, ulaşım mühendisliği ve kent planlaması alanlarında uzman bir ekip tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi yan kuruluşu olan İSBAK AŞ tarafından hazırlandı. Daha önce birçok ilin trafik sorununu çözen ve İstanbul'daki birçok yeniliği kendi bilgi ve teknolojisiyle hayata geçiren İSBAK, Afyon Belediyesi'nin açtığı ihaleyi kazanarak altı aylık bir süre sonunda raporunu hazırladı. Kapsamlı bir hazırlık dönemi olan çalışmada kent meydanı projesinin değerlendirilmesi, trafik kavşakların yeniden düzenlenmesi, toplu taşıma sisteminin iyileştirilmesi, yeni otopark projeleri, trafik sinyal sürelerinin yeniden hesaplanması, kavşaklardaki sıkışıklığın ortadan kaldırılması ve yaya güvenliğinin sağlanması konularını içeriyor.

İSBAK tarafından yürütülen proje ile kent merkezindeki 32 ana kavşakta ve ana arterlerde yapılan sayımlar ve analiz sonuçları yapılan toplantıda değerlendirildi. Hazırlanan trafik simülasyonlarının da sunulduğu toplantıda, sinyalizasyon altyapısının akıllı teknolojiye uygun olarak yenilenmesi, akıllı kavşak tekniklerinin kullanılması ve toplu taşımacılıkta diğer illerdeki uygulamalar örnek alınarak köklü değişiklikler yapılması konusunda yetkililer ve uzmanlar görüşlerini açıkladı. Gelecek 10 yılda yapılması gereken yeni taşıyıcı yollar, akıllı sensör, yay butonu, aktarma merkezi, kontrol merkezi, toplu taşımada optimizasyon önerileri masaya yatırıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER