ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 13:21

Ukrayna'daki uzlaşma süreci


Geçen yıl kasım ayından bu yana protestoların devam ettiği Ukrayna'da, bugün Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında, ülkedeki krizin çözümüne yönelik anlaşmanın imzalanmasına rağmen, meydandaki radikal güçler durmak bilmiyor.
Gösterilerde yer alan radikal güçleri birleştiren Sağ Sektör liderleri Dmitriy Yarosh, tüm talepler yerine getirilinceye kadar meydandaki protestoculara iktidara karşı mücadelelerini durdurmamaya çağırdı. Yarosh, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in istifa etmesine, protestoculara karşı güç kullanma konusunda emir veren tüm emniyet yetkilileri, İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko, "Berkut" polis özel timi komutanları ve diğer emniyet yetkililerinin tutuklanmadığı sürece, "ellerindeki silahı bırakmayacaklarını" vurguladı.
Bu arada, iktidar ile imzalanan anlaşmanın ardından, başkent Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'na gelerek göstericilere seslenmek isteyen muhalefet lideri Vitaliy Kliçko, protestocuların tepkisiyle karşılaştı. Kliçko'nun konuşmasını yarıda keserek, mitingde söz alan bir aktivist, "Devlet Başkanı Yanukoviç'in yarın sabaha kadar istifa etmemesi halinde eylemcilerin silahlı saldırıya geçeceklerini" vurgulaması, meydandaki göstericiler arasında yoğun destek buldu. Protestocuların, Kliçko'nun iktidar ile muhalefet arasında yapılan görüşmeler sırasında Yanukoviç ile tokalaşmasına da tepki göstermesi üzerine, Kliçko protestoculardan özür diledi.
Öte yandan, protestolara kullandıkları binek araçlarıyla katılmalarından dolayı Automeydan olarak adlandırılan göstericileri birleştiren eylemciler grubu da bir an evvel Yanukoviç'in istifa etmesini talep ederken, başka bir şeyin kendilerini durduramayacağını, ayrıca eylemcilere karşı "vur" emri verenlerin tespit edilerek cezalandırılması gerektiğini bildirdi.
Protestocular, Bağımsızlık Meydanı'ndaki barikatlarını sağlamlaştırmaya devam ederken, bir grup eylemci de emniyet güçlerinin parlamento ve diğer merkezi yerlerde kurdukları barikatları bırakarak, şehirden çekilmesinin ardından ortada bırakılan bir tazyikli su aracını ele geçirerek, göstericilerinin bulunduğu meydana getirmesi dikkati çekti.
İktidar ile muhalefet arasında dün gece başlayarak bugün sabaha kadar devam eden müzakerelerin ardından, Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında, ülkedeki krizin çözümüne yönelik anlaşma imzalanırken, söz konusu anlaşma, devlet başkanlığı erken seçimlerinin yapılmasını ve devlet başkanının yetkilerini kısıtlayacak 2004 yılı anayasasına geri dönülmesini öngörüyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER