ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 13:17

Ukrayna'daki uzlaşma


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ukrayna'da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet arasında varılan anlaşmanın şartlarının hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini istedi.
BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre Ban, bugün Yanukoviç ile telefonda yaptığı görüşmede varılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ülkede şiddetin durdurulması ve tansiyonun düşürülmesi için anlaşma maddelerinin hızlı bir şekilde uygulamaya sokulmasının önemine değinen Ban, sorunun çözümü için de şiddetten uzak durulması ve diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğine işaret etti.
Ban konuşmasında, bu anlaşma zemininin ülkedeki tarafları nihai bir anlaşma ve sorunun kalıcı çözümüne ulaştırmasını ümit ettiğini ifade etti.
Ülkedeki krizin çözümüne ilişkin Devlet Başkanı Yanukoviç ile muhalefet arasında imzalanan anlaşmada, 2004 anayasasına dönülmesi, ulusal birlik hükümetinin kurulması, devlet başkanı seçimlerinin Aralık 2014'ten geç olmamak şartıyla yapılması, devlet başkanı ile hükümet ve parlamentonun yetkilerini dengeleyecek anayasal reformların hemen başlatılarak Eylül 2014'e kadar tamamlanması maddeleri bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER