ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 12:35

Ukrayna'daki siyasi kriz


Ukraynalı muhalefet liderleri, dün akşam temaslarda bulunmak üzere Kiev'e gelen Avrupa Birliği'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile bir araya geldi.
Görüşmeyle ilgili muhalif Oleg Tyagnibok'un başında bulunduğu Svoboda (Özgürlük) Partisi'nden yapılan açıklamada, Ashton ile Ukraynalı muhalif liderler arasında ülkedeki siyasi durumla ilgili fikir alışverişi yapıldığı bildirildi.
Açıklamaya göre, görüşme sırasında Tyagnibok, hükümetin bazı tavizler vermesine rağmen hala göstericilerin takip edilmesine devam edildiğini dile getirdi. Tyagnibok, krizde ancak AB'nin gözlemcileri ve uzmanlarının arabuluculuğuyla hükümetin taviz vermesinin sağlanabileceğini kaydetti.
Tyagnibok, Ashton'un Kiev'e yaptığı bir önceki ziyaretine kadar hükümetin herhangi bir eyleminin tahmin edilemediğini, oysa bu ziyaretin ardından hükümetin istifa ettiğini, parlamentoda ise bazı yasaların iptal edildiğini vurguladı.
Buna rağmen, Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit edecek kendi senaryosunu uygulamaya çaba göstereceğini kaydeden Tyagnibok, ayrıca Özgürlük Meydanı'ndaki görüşün ülkedeki krizi barışçıl yolla halledilmesi olduğunu dile getirdi.
- Muhalif lider Kliçko -
Muhafetteki Udar (Darbe) Partisi lideri Vitaliy Kliçko da Ashton ile görüşmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik hükümet ile müzakerelere AB'nin üst düzey arabulucuları göndermeye hazır olduğunu kaydetti. Kliçko, öncelikle parlamentonun kendi yetkileri çerçevesinde olan 2004 yılı anayasasına geri dönülmesini sağlaması gerektiğini vurguladı.
Ashton ile yapılan görüşmede, yönetimin güvenilir olmaması ve sağlanacak mutabakatları farklı anlamlara çekilebilmesini önlemek amacıyla hükümet ile yapılacak görüşmelerde üçüncü tarafın da yer alması gerektiğini ve bu müzakerelerin gidişatını gözlemesi ve sağlanacak mutabakatları kayda alması gerektiğini dile getirdiğini aktardı.
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un bugün ülkedeki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile bir araya gelmesi, ayrıca ülkedeki sivil toplum örgütleri temsilcileriyle görüşmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER