ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 11:59

Ukrayna'daki siyasi kriz


Siyasi krizin yaşandığı Ukrayna'da parlamentonun bugünkü oturumu olaylı başladı.
Parlamento Başkanı Vladimir Ribak başkanlığında açılan genel kurula katılan muhalif milletvekilleri, genel kurula katılan hükümet üyelerine karşı "katiller" diye bağırdı. Bunun üzerine, geçici olarak başbakanlığa vekalet eden Sergey Arbuzov başkanlığından kabine üyeleri, parlamentodaki hükümet locasını ve salonu terk etti. Olay nedeniyle parlamento toplantısına davet edilen hükümet üyeleri, genel kurulda 10 dakika kaldı.
Toplantıda, Bölgeler Partisi milletvekilleri ile muhalif liderler Udar Partisi lideri Vitaliy Kliçko, Svoboda Partisi lideri Oleg Tyagnibok, Batkivşçina Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk ve diğer milletvekillerinin birer konuşması yapması bekleniyor.
Muhalif liderlerden Yatsenyuk, daha önce yaptığı açıklamada, bugün yapılacak parlamento toplantısında 2004 yılı anayasasının geri getirilmesi meselesini gündeme getireceklerini söylemişti.
Bu arada, Komünist Parti'den bir milletvekilinin konuşmasını Rusça yapması üzerine muhalif milletvekilleri tepki göstererek, konuşmasını Ukraynaca yapmasını talep etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER